środa, 16 maja 2018

Kolejny raport Prokurator MTK w sprawie Libii w Radzie Bezpieczeństwa

Dla porządku odnotowujemy kolejny raport (zobacz tu) prokurator MTK dotyczący sytuacji w Libii (wcześniej zobacz np. tu). Taki obowiązek prokurator został zawarty w rezolucji RB 1970 (2011). 

Obecnie prokurator zwraca uwagę na aktywności jej Biura dotyczące sytuacji w Libii. Między innymi niedawno wydano nakaz aresztowania wobec Mahmouda Mustafy Busayf Al-Werfalli, do dziś jednak pozostaje on na wolności i co gorsza jak wskazuje Fatou Bensouda zarejestrowano jak już po wydaniu nakazu brał udział w kolejnych zbrodniach, między innymi w egzekucjach, których ofiarami zostały nawet małe dzieci.

Prokurator zwróciła się po raz kolejny do Rady Bezpieczeństwa o pomoc i wsparcie dla jej zabiegów dotyczących schwytania Werfalliego. Podkreślając, że takie działanie jest niezbędne aby zapobiegać dalszym zbrodniom popełnianym przez tę osobę. 

Podkreśliła także, że Al-Tuhamy Mohamed Khaled i Saif Al-Islam Gaddafi, którymi interesuje się jej Biuro także nie zostali doprowadzeni do Hagi i zapewne znajdują się na wolności. 

To już 15 raport przedstawiany Radzie, w ciągu ostatnich siedmiu lat, w którym prokurator MTK prosi RB o wsparcie jej działań. Rada pozostaje jednak głucha, pomimo że to ona jest autorem rezolucji na podstawie, której sytuację Libii przekazano trybunałowi. 

15 raport znajduje się na stronie MTK.

Brak komentarzy: