niedziela, 13 maja 2018

Rozpoczęły się konsultacje w sprawie przyszłości UE

9 maja obchodziliśmy Dzień Europy. Z tej okazji Komisja Europejska rozpoczęła internetowe konsultacje społeczne skierowane do wszystkich Europejczyków, których tematem jest przyszłość Unii. 12 tematów do debaty wybrało 96 obywateli, wyłonionych w sposób losowy ze wszystkich państw członkowskich. 

Wylosowani obywatele spotkali się w ubiegły weekend, 5 i 6 maja, w siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Ich zadaniem było przygotowanie listy tematów, które według nich są najważniejsze dla przyszłości Unii. Ostatecznie wybrane kwestie obejmują m.in. ochronę środowiska, bezpieczeństwo UE czy ochronę zdrowia. Na tej podstawie Komisja przygotowała kwestionariusz, który można wypełnić pod tym adresem

Mimo niewątpliwie słusznej idei, mającej na celu zbliżenie spraw unijnych obywatelom państw członkowskich, nie sposób nie zauważyć, że ostateczne pytania przedstawione do konsultacji są dość ogólne i wątpliwe, czy na ich podstawie będzie można wyciągnąć konstruktywne wnioski w kwestii tego, jak przyszłość Unii widzą jej obywatele. Być może bardziej owocne okażą się konsultacje bezpośrednie, rozpoczynające się właśnie z inicjatywy prezydenta Macrona we wszystkich państwach członkowskich. Podsumowanie obu typu konsultacji odbędzie się 9 maja przyszłego roku na szczycie UE w rumuńskiej Sybinie.

Brak komentarzy: