czwartek, 7 czerwca 2018

Nowi polscy sędziowie ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Na stronie MSZ oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka pojawiła się informacja, że z dniem 1 czerwca 2018 r. urząd sędziego ad hoc Trybunału z ramienia Polski w latach 2018-2020 będą mogli pełnić:

1. dr hab. Michał Balcerzak, prof. UMK;
2. dr hab. Elżbieta Karska, prof. UKSW;
3. dr hab. Michał Kowalski, prof. UJ;
4. prof. dr hab. Janusz Symonides.

Przypomnijmy, że sędzia ad hoc jest wyznaczany przez Prezesa Trybunału do rozpatrywania danej sprawy, gdy sędzia krajowy (obecnie jest nim - w przypadku Polski - prof. Krzysztof Wojtyczek, a jego poprzednikami byli Lech Garlicki 2002-2012 i Jerzy Makarczyk 1992-2002) jest niezdolny do zasiadania w Izbie, wyłącza się lub zostaje zwolniony z orzekania, albo w danym momencie nie ma sędziego krajowego w składzie ETPCz.

Z przyjemnością odnotować należy, że wszystkie zgłoszone przez Polskę osoby mają spory dorobek w zakresie ochrony praw człowieka. 

Gratulujemy wyboru!

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Nie ujmujac nic kadydatom ich wiedzy, kwalifikacjom czy doswiadczeniu, dosc jednak mocno zauwazalny jest brak rownowagi plciowej wsrod wymienionych kandydatow. po wtore, sadzac po tym, ze prof. Karska jest ostatnio notorczynie nasza kandydatka na rozne stanowiska miedzynarodwe mozna by odniesc mylne wrazenie, ze jest w Polsce jedyna internacjonalistka??