niedziela, 21 października 2018

UNESCO a pojednanie na Półwyspie Koreańskim

Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azoulay, oraz Prezydent Republiki Korei Mun Jae-in

Wydaje się, że stosunki polityczne między Koreą Północną (KRLD) a Koreą Południową i Waszyngtonem ulegają od początku 2018 r. zdecydowanej poprawie. Ostatnio Prezydent USA, Donald Trump, stwierdził, że on i przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, "zakochali się w sobie". Wyjaśnił, przy tym, że północnokoreański dyktator pisał do niego "piękne listy" (zob. tu). Odnosząc się do ocieplenia klimatu politycznego nad Morzem Żółtym, pisaliśmy niedawno na blogu o wizycie Sekretarza Stanu USA, Mike'a Pompeo, w Korei Północnej (KRLD) oraz o ponownych obietnicach władz w Pjongjangu dotyczących umożliwienia międzynarodowym inspektorom zbadanie urządzeń nuklearnych i militarnych tego państwa (zob. tu). Wcześniej KRLD wstrzymała próby jądrowe i rakietowe (zob. tu), zaś kluczowe dla procesu normalizacji relacji z władzami w Pjongjangu były kwietniowe spotkanie przywódcy KRLD, Kim Dzong Una, i Prezydenta Korei Południowej, Mun Jae-ina, oraz czerwcowy historyczny szczyt USA-KRLD: Donald Trump - Kim Dzong Un. W dniu 16 października 2018 r. Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azoulay, spotkała się z prezydentem Mun Jae-inem w celu omówienia strategii zaangażowania i pomocy tej wyspecjalizowanej agencji Narodów Zjednoczonych na rzecz budowy pokoju na Półwyspie Koreańskim.
Propozycje Azoulay dotyczą następujących trzech obszarów w ramach mandatu UNESCO: nauki, edukacji i oczywiście kultury. W odniesieniu do nauki, UNESCO zmierza do pomocy na rzecz organizacji transgranicznych, międzykoreańskich badań dotyczących zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi oraz ochroną różnorodności biologicznej. Działania edukacyjne miałyby natomiast dotyczyć transgranicznych projektów promujących globalne obywatelstwo. Na koniec, jeśli chodzi o dziedzictwo kultury to UNESCO oferuje swoje wsparcie w ramach przygotowywania wspólnych, koreańskich wniosków nominacyjnych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Niewątpliwie zatem system ochrony międzynarodowej dziedzictwa kultury jest w tym przypadku traktowany przede wszystkim jako istotny element pojednania i współpracy międzynarodowej, w szerszym kontekście globalnego bezpieczeństwa i pokoju. 

Na marginesie warto podkreślić, że po kwietniowym szczycie, w  geście pojednania z sąsiadem Korea Północna zdecydowała o dostosowaniu swojej strefy czasowej do czasu południowokoreańskiego (zob. tu). Z kolei ministerstwo obrony Korei Południowej usunęło z granicy wszystkie głośniki, którymi nadawano teksty propagandowe przeznaczone dla obywateli KRLD (zob. tu).

Więcej tu, tu i tu.

Brak komentarzy: