poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Odszkodowania za zbrodnie wojsk holenderskich w kolonialnej Indonezji


Prezydent Indonezji Joko Widodo i król Holandii Willem Aleksander dokonują inspekcji straży honorowej w ogrodach Pałacu Bogor w pobliżu Dżakarty (Indonezja) 10 marca 2020 r. 
Źródło: Antara Foto/Sigid Kurniawan przez REUTERS
https://www.nst.com.my/world/world/2020/03/573445/dutch-king-apologises-violence-during-indonesian-independence-war

W dniu 25 marca 2020 r. Sąd Okręgowy w Hadze nakazał państwu holenderskiemu wypłatę odszkodowań rodzinom 11 mężczyzn, zastrzelonych przez holenderskich żołnierzy w Indonezji w latach 40. XX w. Mężczyźni, zabici na południu Sulawesi (dawniej Celebes, w tym czasie część holenderskich Indii Wschodnich), znajdują się wśród setek ofiar wojska holenderskiego, które starało się brutalnie przywrócić kolonialne rządy nad Indonezją po zakończeniu II wojny światowej.

Odszkodowania zostały zasądzone za szkody materialne i krzywdy niemajątkowe i wynoszą od 123,48 do 3634 euro. Natomiast 83-letniemu Andi Monji, który w wieku 10 lar był zmuszony patrzeć na egzekucję ojca, sąd przyznał kwotę 10 tys. euro. Po ogłoszeniu wyroku Monji, powiedział: "Jestem wdzięczny za orzeczenie sądu. Miałem 10 lat, kiedy byłem zmuszony być świadkiem egzekucji mojego ojca, wcześniej ciężko pobitego przez żołnierzy holenderskich. Płakałem. Jestem też wdzięczny, że miałem okazję pojechać do Holandii na rozprawę sądową, by wyjaśnić sądowi, co się stało."  

Państwo holenderskie wnosiło o odrzucenie roszczeń rodzin ofiar ze względu na upływ czasu. Liesbeth Zegveld, pełnomocniczka skarżących, powiedziała: "Jesteśmy zadowoleni z orzeczenia. To nie było łatwe, proces trwał osiem lat. Szkoda, że rząd holenderski nie był bardziej przychylny, ponieważ wielu naszych klientów zmarło w trakcie postępowania. Niemniej jednak, dla tych, którzy jeszcze żyją i dla wszystkich rodzin, uznanie przez sąd ich cierpienia i prawa do odszkodowania jest ważne." 

Wyroki sądu w Hadze wpisują się w szerszy proces rozliczeń kolonialnej przeszłości Holandii. M.in. w marcu tego roku król Willem Alexander, podczas wizyty na Jawie, przeprosił za "nadmierną przemoc" (zob. tu i tu) stosowaną przez władze kolonialne w czasie walk o niepodległość Indonezji w latach 40. XX w.

Wyroki (dotyczącą dwóch odrębnych postępowań) dostępne są w jęz. hol. tu i tu.

Więcej informacji tu, tu i tu.

Brak komentarzy: