piątek, 8 maja 2020

Pokłosie Achmea: 23 państwa UE wypowiadają wewnątrz-unijne BITy

Pod koniec stycznia b.r. donosiliśmy o wycieku nieoficjalnej wersji traktatu ws. wypowiedzenia wewnątrz-unijnych traktatów o popieraniu i ochronie inwestycji zagranicznych (BITów). Ostatecznie 5 maja 23 państwa członkowskie, w tym Polska, ów Traktat podpisały (Agreement for the Termination of Bilateral Investment Treaties Between the Member States of the EU, AoT) realizując od dawna zapowiadany plan (nasz posty tu i tu).


  • Zgodnie z oczekiwaniami, BITy - wymienione w załączniku do Traktatu - "nie wywierają skutków prawnych" w szczególności w części dotyczącej dalszej ochrony praw inwestorów po wypowiedzeniu traktatu na podstawie tzw. sunset clauses (art. 3 AoT).
  • Państwa zobowiązały się uszanować rozstrzygnięcia zakończonych sporów arbitrażowych tj. takich w których wydano wyrok końcowy lub doszło do polubownego rozstrzygnięcia przed 6 marca 2018 (sic!).
  • W przypadku toczących się postępowań państwa zobowiązały się poinformować odnośny trybunał arbitrażowy o doniosłości wyroku  Achmea, a w przypadku wydania wyroku arbitrażowego do wystąpienia do kompetentnych sądów krajowych o jego uchylenie lub stwierdzenie nieważności, lub o powstrzymanie się od stwierdzenia wykonalności lub wykonania (art. 7 AoT).
  • Państwa stworzyły dla inwestorów zagrożonych utratą praw na mocy AoT w toczących się postępowaniach mechanizm pojednawczy, jednak jest on obwarowany szeregiem rygorystycznych warunków (art. 9 AoT).


Co ciekawe, państwa-strony wprost stwierdziły, że AoT nie ma on zastosowania do wewnątrz-unijnych sporów arbitrażowych wszczętych na podstawie Traktatu Karty Energetycznej.

Zob. serię naszych postów Pokłosie Achmea dotyczących zgodności arbitrażu inwestycyjnego z prawem UE:

Brak komentarzy: