poniedziałek, 29 czerwca 2020

Oświadczenie Zarządu Grupy Polskiej ILA



Warszawa, dnia 29 czerwca 2020 r.



Zarząd Grupy Polskiej ILA


Szanowni Państwo,
Członkowie Grupy Polskiej International Law Association
Czytelnicy bloga Prawo Międzynarodowe Publiczne
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów
Rada Doskonałości Naukowej
Komisja ds. etyki w nauce PAN



Szanowni Państwo,
Na półkach księgarń znajduje się publikacja Pana Kamila Rękasa, Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza, Wyd. Hartigramma sp. z o.o. Warszawa 2018, ISBN 978-83-62185-31-3, s. 320. Autor w Przedmowie (s. 15) informuje, że jest to monografia. Za wynik „osobistych badań nad prawem międzynarodowym” uważa „wyeksponowanie funkcjonowania i działalności sądu międzynarodowego. (…) ciekawym rozdziałem jest – Zasady Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza, w którym dokonałem egzemplifikacji najważniejszych artykułów oraz kluczowych i wyselekcjonowanych ustępów. Przedstawiony bogaty dorobek teoretyczny i praktyczny o Międzynarodowym Trybunale Prawa Morza stanowi nie tylko uzupełnienie potrzebnej wiedzy prawniczej w zakresie prawa morza, lecz także może być pomocny dla zrozumienia spornych spraw morskich.”
Publikację otwiera „recenzja naukowa” Pana prof. nadz. dr hab. Stanisława Ślusarczyka z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (s. 11). Recenzent stwierdza, że publikacja jest monografią, realizującą zadanie naukowo-badawcze. Jego zdaniem autor „wykazał się dobrą znajomością analizowanych problemów. (…) Porusza (…) istotne problemy teoretyczne i praktyczne funkcjonowania Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza. (…) Autor w sposób przejrzysty przedstawia (…) Na szczególna uwagę zasługuje szeroka prezentacja (…) Niewątpliwą zaletą recenzowanej książki jest jej kompletność i profesjonalizm przedstawionych zagadnień, może więc dobrze spełniać funkcję edukacyjną. Poza tym jest ona bardzo dobrze udokumentowana. Autor trafnie dobrał i dobrze wykorzystał dostępną literaturę przedmiotu. Strona formalna książki jest dobra. Język komunikatywny, odpowiadający rodzajowi opracowania i przeznaczeniu. Autor poprawnie posługuje się terminologią specjalistyczną. Całość opracowania jest na dobrym merytorycznym poziomie. Należy podkreślić autorski charakter monografii. Reasumując, wyrażam opinię, że recenzowana monografia odpowiada merytorycznym i formalnym wymogom stawianym tego typu opracowaniom”.      

Dalszy ciąg publikacji jest następujący:
- s. 16-71, „Aneks VI do Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza”;
- s. 72-234, „Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawie morza”;
- s. 235-310, Aneksy: I, II, III, IV, V, VII, VIII, IX oraz „Porozumienie w sprawie implementacji części XI Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza”;
- s. 311-320, „Bibliografia” – wskazuje źródła dokumentów.
Publikacja zawiera wyłącznie dokumenty. Nie towarzyszy im ani słowo komentarza etc., brak jest jakiekolwiek literatury. Określenie publikacji monografią, wskazanie jej wartości naukowej, wkładu autora jest bez wątpienia oszustwem. Dzięki temu oszustwu Autor ma w dorobku monografię naukową, który to fakt potwierdza recenzent naukowy. Recenzent ma w dorobku recenzję publikacji naukowej.
Autor, Pan Kamil Rękas przedstawia się jako: student prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz historii na Uniwersytecie Rzeszowskim, zdobywca stypendiów rektora.
Recenzent, dr hab. Stanisław Ślusarczyk, stopnie doktora (1981) i dr hab. (1991) uzyskał na Wydziale Ekonomicznym UMCS, jest zatrudniony w katedrach/zakładach zarządzania/zarządzania i marketingu/marketingu. W informacjach na swój temat nie wskazuje na posiadanie jakichkolwiek kwalifikacji lub dokonań z zakresu prawa (prawa morza). Zgodnie z danymi oficjalnymi jest on ekonomistą[1].
W związku z dopuszczeniem się przez autora i recenzenta oszustw wnosimy o wszczęcie przez władze akademickie:
- Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Rzeszowskiego postępowania dyscyplinarnego przeciwko Panu Kamilowi Rękasowi – autorowi publikacji;
- Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie postępowania dyscyplinarnego przeciwko Panu dr hab. Stanisławowi Ślusarczykowi, prof. WSIiZ – recenzentowi publikacji.
Jednocześnie informację o zdarzeniu (poprzez ogłoszenie niniejszego pisma) przekazujemy do wiadomości: 
- członków Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego; - czytelników blogu Przegląd Prawa Międzynarodowego; 
- Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego; 
- Centralnej Komisji do Spraw Stopni Naukowych i Tytułu oraz Rady Doskonałości Naukowej;
 - Komisji ds. etyki w nauce PAN

W imieniu Zarządu Grupy Polskiej Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego
Przewodniczący Zarządu


prof. dr hab. Jerzy Menkes /-/





[1] https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=21515&_k=ntiiyb; https://wsiz.rzeszow.pl/kadra-akademicka/sslusarczyk/


2 komentarze:

Anonimowy pisze...

https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=20935, a pod zdjęciem okładki książki jest informacja: "publikacja licząca 322 strony jest efektem osobistych badań studenta nad prawem międzynarodowym publicznym".

Osobiste badania?? hmmm....

Anonimowy pisze...

Sytuacja niesamowita. W takiej sytuacji przecież musiała być to 'ustawka' nie tylko Autora z Recenzentem ale również Wydawnictwa, aby tego typu zbiór dokumentów mógł przejść jako monografia. Dziwić tym bardziej jeszcze może że te trzy strony zakładały że takie nadużycie 'przejdzie'.

Dlatego najwyższe uznanie i wyrazy szacunku dla prof. Menkesa oraz całego środowiska, które tą sytuację wychwyciło oraz zainterweniowało.

Czekamy na dalszy rozwój sytuacji...