wtorek, 4 maja 2021

Komisja Europejska proponuje regulacje dot. sztucznej inteligencji

Komisja Europejska przedstawiła projekt Rozporządzenia harmonizującego regulacje odnoszące się do sztucznej inteligencji (SI). Tym samym zaktualizowany zostaje Skoordynowany plan z 2018 r., którego celem jest koordynacja wysiłków KE i państwa członkowskich na rzecz uzyskania wiodącej roli w światowych wysiłkach rozwoju odpowiedzialnej SI.

Unijne przepisy mają umożliwić zrealizowanie potencjału rozwoju gospodarczego, korzyści społecznych oraz wzmocnienia innowacyjności i konkurencyjności UE, jednocześnie chroniąc przed zagrożeniami, które AI za sobą niesie (Q&A, New rules for Artificial Intelligence – Questions and Answers). Komisja w szczególności zidentyfikowała ryzyka dla bezpieczeństwa i wolności indywidualnych.

Adresatami nowych przepisów mają być zarówno podmioty publiczne i prywatne. Podstawą regulacji będzie zaś ocena ryzyka zastosowania technologii w czterostopniowej skali: 

  • ryzyko nieakceptowalne - np. technologie manipulacji dziećmi czy tzw. social scoring będą zakazane,
  • wysokie ryzyko - w szczególności tam gdzie zagrożone mogą być prawa i wolności skodyfikowane w Karcie praw podstawowych - tutaj mają być przyjmowane sektorowe wymogi szczegółowe,
  • ograniczone ryzyko - w tym obszarze wymagana będzie jedynie transparentność tj. informacja dla użytkowników że mają do czynienia z AI,
  • minimalne ryzyko - w tych obszarach rozwój technologii ma się odbywać zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami tj. bez wymogów dodatkowych.
Wśród szeregu wspomnianych technologii, Komisja ze szczególnym niepokojem podeszła do zdalnej identyfikacji biometrycznej w tym do celów bezpieczeństwa.

Zapewnieniu posznowania przepisów w zakresie SI miałyby służyć m.in. kary finansowe sięgające 30 mln euro czy 6% światowych obrotów danego podmiotu.

Elementem nowego podejścia jest wreszcie powiązana propozycja Rozporządzenia w sprawie maszyn, które miałoby zastąpić Dyrektywę 2006/42/WE z 2006 r.

Koncepcja uzyskania statutu "przodownika regulacji" w zakresie SI wydaje się zbliżony do eksterytorialnego skutku jaki udało się uzyskać przepisami RODO.

Brak komentarzy: