Strony

poniedziałek, 20 czerwca 2022

Równi czy różni? Book launch i dyskusja ekspertów o środkach wspierających równość płci - 21 czerwca, godz. 16.30

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na jutrzejszą (wtorek, 21 czerwca, godz. 16.30) dyskusję na temat wyrównawczych działań prawa na rzecz kobiet oraz ich roli jako elementu realizacji zasady równości i niedyskryminacji, na podstawie publikacji dr Katarzyny Sękowskiej-Kozłowskiej "Między obowiązkiem a przyzwoleniem. Środki wyrównawcze na rzecz kobiet jako instrument realizacji praw człowieka". 

W dyskusji udział wezmą:
dr Katarzyna Sękowska-Kozłowska
prof. Magdalena Tabernacka
prof. Przemysław Żukiewicz
moderacja: prof. Anna Śledzińska-Simon

Wydarzenie będzie odbywało się w formule hybrydowej: stacjonarnie na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego w sali 418A oraz za pośrednictwem Platformy Teams:

sobota, 11 czerwca 2022

Rosja definitywnie odcina się od Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

W ostatnich dniach Rosyjska Duma przyjęła pakiet ustaw odnoszących się do wygaszania członkostwa Rosji w systemie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Zgodnie z przyjętymi przepisami FR nie będzie wykonywała rozstrzygnięć wydanych po 15 marca 2022 r., czyli po dniu kiedy Rosja rozpoczęła procedurę wyjścia z RE. Zasądzone do tego czasu kwoty słusznych zadośćuczynień będą wypłacane jedynie w rublach i to na konta w bankach rosyjskich. Kwoty będą wypłacane do 1 stycznia 2023 r. Przyjęte regulacje usuwają także możliwość wznowienia postępowania krajowego po wydaniu orzeczenia strasburskiego. 

Uzasadniając przyjęte regulacje marszałek Dumy wskazał, że wiele dotychczas wydanych orzeczeń ETPC pozostawało w sprzeczności z rosyjską konstytucją, wartościami i tradycjami, na co władze rosyjskie dłużej nie zamierzają się godzić. Jako przykład takich rozstrzygnięć podano orzeczenia dotyczące związków jednopłciowych (za agencją TASS).

Na decyzję Dumy należy patrzeć przez pryzmat tego, iż Rosja przestanie być państwem stroną EKPC dopiero w dniu 16 września 2022 r,, tj. w terminie 6 miesięcy od daty wykluczenia jej z Rady Europy. Do tego dnia Trybunał pozostaje właściwy do rozpatrzenia skarg skierowanych przeciwko FR, dotyczących wszelkich działań i zaniechań władz rosyjskich, które będą miały miejsce do tej daty. Także Komitet Ministrów w dalszym ciągu będzie sprawował nadzór nad wykonaniem przez Rosję orzeczeń ETPC. W dniu 22 marca br. Trybunał podjął rozpatrywanie wszystkich spraw, które zostały tymczasowo zawieszone 16 marca br. W dalszym ciągu możliwe jest też kierowanie nowych skarg.  

czwartek, 9 czerwca 2022

Dr Grzegorz Wrona członkiem GREVIO

8 czerwca br. odbyło się spotkanie Komitetu Stron Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. Konwencja Stambulska) podczas którego wybrano nowych członków Grupy ekspertów do spraw przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (GREVIO). W trakcie spotkania wybrano pięciu nowych członków GREVIO, wśród których znalazł się dr Grzegorz Wrona, adwokat specjalizujący się w problematyce przemocy domowej, współpracownik wielu organizacji pozarządowych oraz autor publikacji naukowych, w tym rozprawy doktorskiej: „Konflikt a przemoc. Zastosowanie art. 207 §1 kk w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie”. Trwająca 4 lata kadencja rozpocznie się 1 września 2022. Dr Wrona jest pierwszym w historii GREVIO członkiem pochodzącym z Polski. W świetle problemów i kontrowersji związanych z realizacją Konwencji Stambulskiej w Polsce oraz wielokrotnymi zapowiedziami jej wypowiedzenia prze polski rząd (zob. min. tu), jest to bardzo dobra i dość nieoczekiwana wiadomość, tym bardziej że dr Wrona cieszy się opinią bezstronnego i poważanego eksperta związanego z NGOs.

GREVIO jest niezależnym organem eksperckim monitorującym realizację Konwencji Stambulskiej przez państwa-strony. Do jego głównych zadań należy rozpatrywanie cyklicznych sprawozdań rządów i przedstawianie rekomendacji. W zeszłym roku po raz pierwszy przeprowadzono taką ewaluację w stosunku do Polski, której efekty zostały przedstawione w kompleksowym raporcie, o którym pisaliśmy tutaj.

Gratulujemy wyboru i życzymy satysfakcji z pełnionej funkcji.

piątek, 3 czerwca 2022

Ogłoszenia 3.06.2022 r.

1. Call for papers: Freedom of Religion or Belief in Times of Migration (Modena, październik 2022 r.)
W dniach 6-7 października w Modenie odbędzie się konferencja pt. „Freedom of Religion or Belief in Times of Migration”.
Wystąpienia mogą dotyczyć m.in. następujących tematów:
– The relationship between the freedom of religion or belief and religion-related persecution under the 1951 Refugee Convention;
– Freedom of religion or belief in asylum reception centres;
– Missionary work and conversion efforts targeting migrants;
– The role of religion in refugee status determination procedures;
– The role of majority churches in welfare services and legal counselling for migrants;
– Freedom of religion or belief and the non-refoulement principle;
– Residence and employment of foreigners and freedom of religion or belief;
-(Real or potential) tension between the rights of minorities and requirements of “living together”.
Zgłoszenia (abstrakt do 500 słów wraz z krótkim CV) należy przesyłać do 15 czerwca br.
Organizatorzy zapewniają zakwaterowanie wszystkim panelistom.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.