Strony

wtorek, 15 grudnia 2020

79. konferencja generalna International Law Association, 29 listopada – 13 grudnia 2020 r.

W ostatnią niedzielę, 13 grudnia 2020 r., zakończyła się 79. konferencja generalna International Law Association (ILA). Tematem przewodnim tego wydarzania było “Bridging for the Future” (zob. program). Po raz pierwszy w historii tej organizacji konferencja generalna została przeprowadzona w formule online. Pierwotnie miała się ona odbyć w dniach 23-27 sierpnia w Kioto, jednak w związku z globalnym kryzysem pandemicznym Rada Wykonawcza (Executive Council) podjęła decyzję o zorganizowaniu konferencji w trybie zdalnym. Część planowanych sesji panelowych została odwołana, ale mimo tych trudności należy uznać wydarzenie za udane. 13 z 20 obecnie działających komitetów ILA zorganizowało otwarte sesje. Ponadto, poza 2 sesjami plenarnymi odbyło się także 5 spotkań grup roboczych oraz 7 sesji panelowych. Wiele osób zarejestrowało się do udziału w obradach online i faktycznie wzięło w nich udział. Trudno na razie ocenić, czy konferencja miała więcej uczestników niż poprzednie, należy jednak przypuszczać, że formuła online umożliwiła udział w obradach wielu osobom, które często nie mogły uczestniczyć w poprzednich konferencjach ILA ze względu na bardzo wysokie koszty. 


Warto przypomnieć, że stowarzyszenie ILA zostało założone w 1873 r., a jego celem jest "badanie, doprecyzowanie i rozwój prawa międzynarodowego, zarówno publicznego, jak i prywatnego, oraz wspieranie międzynarodowego zrozumienia i poszanowania prawa międzynarodowego". ILA ma status doradczy, jako międzynarodowa organizacja pozarządowa, przy wielu wyspecjalizowanych agencjach ONZ. Stowarzyszenie liczy 4400 członków zrzeszonych w 63 grupach krajowych na świecie, w tym w Polsce. Jednym z wiceprzewodniczących tej organizacji jest prof. Jerzy Makarczyk. Pracami 1 z 20 komitetów ILA, tj. Komitetu ds. uczestnictwa w globalnym zarządzaniu dziedzictwem kulturowym (Committee on Participation in Global Cultural Heritage Governance) kieruje dr Andrzej Jakubowski, nasz redakcyjny kolega. Komitet ten został powołany w 2017 r., a podczas właśnie zakończonej konferencji, w dniu 10 grudnia (zob. tu), przedstawił swój wstępny raport (interim report), dostępny tu

Pragniemy też poinformować, iż w środę, 9 grudnia, prof. Patrycja Grzebyk, członkini naszego zespołu, wygłosiła referat pt. "The Acceptance of the Past as the Key for the Future Peace – Responsibility for Denial”, w ramach sesji panelowej “Justice & Responsibility for the Next Global Order” (zob. tu).

Następna, już 80. konferencja generalna odbędzie się w 2022 r. w Lizbonie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz