Strony

wtorek, 22 grudnia 2020

Polska podpisała Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego

Źródło: https://www.gov.pl/web/kultura/polska-podpisala-europejska-konwencje-o-ochronie-dziedzictwa-audiowizualnego

W obiegły wtorek, 15 grudnia br., Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Radzie Europy, ambasador Jerzy Baurski, podpisał w imieniu Polski Europejską Konwencję o ochronie dziedzictwa audiowizualnego z 2001 r. Polska jest zatem dwudziestym sygnatariuszem tej konwencji, którą dotychczas ratyfikowało jedenaście państw członkowskich Rady Europy. Celem omawianego traktatu jest zapewnienie ochrony europejskiego dziedzictwa audiowizualnego - zarówno jako formy sztuki, jak i zapisu przeszłości - poprzez gromadzenie, zachowanie i udostępnianie takich materiałów do celów kulturalnych, naukowych i badawczych, w interesie publicznym (art. 1). Działania zmierzające do ratyfikacji tej wielostronnej umowy międzynarodowej przez RP mają się wkrótce rozpocząć.

Konwencja o ochronie dziedzictwa audiowizualnego weszła w życie w 2008 r., uzupełniając system europejskiej współpracy regionalnej w dziedzinie kinematografii i przemysłów audiowizualnych, zapoczątkowany przyjęciem Europejskiej Konwencji o Koprodukcji Filmowej z dnia 2 października 1982 r. (Polska jest jej stroną od 2003 r.). Podpisana w ubiegły wtorek umowa odnosi się przede wszystkim do kwestii deponowania wyprodukowanych lub skopiowanych i udostępnionych publicznie materiałów filmowych w każdym z państw stron. Depozyt obowiązkowy obejmuje wymóg nie tylko złożenia egzemplarza referencyjnego w oficjalnie wyznaczonym archiwum, ale również obowiązek dbania o materiały i wykonywania niezbędnych prac konserwatorskich. Ponadto materiał musi być dostępny do wglądu w celach edukacyjnych lub badawczych, zgodnie z międzynarodowymi i krajowymi przepisami prawa autorskiego. 
 
Omawiana konwencja to pierwszy wiążący instrument prawa międzynarodowego w tej dziedzinie. Wprowadza zasadę systematycznego przechowywania dzieł audiowizualnych w archiwach filmowych, gdzie najnowsze technologie konserwatorskie mogą być stosowane w celu długoterminowego zapobiegania pogorszeniu jakości takich materiałów. Jak podkreślono na stronach Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przyjęcie  przez Polskę Europejskiej Konwencji o ochronie dziedzictwa audiowizualnego pozwoli uspójnić krajowe przepisy w tym zakresie "oraz ujednolicić standardy przekazywania i przechowywania dzieł audiowizualnych, w tym utworów kinematograficznych, także na poziomie międzynarodowym".

Więcej informacji: tu, tu i tu.

Tekst Konwencji: tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz