Najpierw Parlament Europejski a teraz Rada UE zatwierdziły umowy z Wielką Brytanią o handlu i współpracy oraz umowy o bezpieczeństwie informacji. Tym samym końca dobiegły: 11 miesięczny okres przejściowy (od formalnego wystąpienia w styczniu 2020 r.), 5. letnia saga Brexitowa oraz 47 lat członkostwa Wlk. Brytanii we WE/UE. Wielka Brytania zakończyła formalności ratyfikacyjne już 31 grudnia 2020 r.
Will BREXIT Lead to a Dis-United Kingdom? |
Na ocenę postanowień i praktyki stosowania umów przyjdzie jeszcze czas. Doraźnie warto odnotować, że umowa handlowa była tymczasowo stosowana od początku roku. Zanim jednak nawet doszło do ratyfikacji umowy przez UE, Bruksela już podnosiła łamanie przez Londyn postanowień dot. "niewidzialnej granicy" irlandzkiej, czyli podstawę porozumienia wielkopiątkowego.
Wielka Brytania, która miała wprowadzić granicę handlową de facto na Morzu Irlandzkim wbrew porozumieniu i bez konsultacji z UE jednostronnie wydłużała tymczasowe zaniechanie kontroli. Tzw. bezpiecznik irlandzki (Irish backstop) był jednym z trudniejszych elementów negocjacji brexitowych, a od jego skuteczności może zależeć pokój w Irlandii. Z kolei naruszanie postanowień dot. "niewidzialnej granicy", skutkujące niekontrolowanym importem na wspólny rynek, musi zakończyć się sporem i ewentualnie sankcjami handlowymi.
Formalne zakończenie procesu opuszczania Unii przez Wielką Brytanię z pewnością nie kończy zatem prawnych wątpliwości dotyczących uregulowania dalszych relacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz