Strony

środa, 27 kwietnia 2022

JIT dla Ukrainy a międzynarodowy wymiar sprawiedliwości

W ramach współpracy sądowej w Eurojust możliwe jest stworzenie wspólnych zespołów śledczych (Joint investigation Team - JIT). Są one jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi wykorzystywanych we współpracy międzynarodowej w sprawach karnych, obejmują porozumienia pomiędzy właściwymi organami dwóch lub więcej państw w celu prowadzenia dochodzeń karnych.  

Na spotkaniu na początku marca, w którym brał udział polski minister sprawiedliwości i prokurator generalny, prokurator generalny Litwy i prokurator generalny Ukrainy postanowiono o stworzeniu JIT dla wyjaśnienia domniemanych zbrodni międzynarodowych popełnionych w Ukrainie. Właściwe władze krajowe Litwy, Polski i Ukrainy podpisały 25 marca porozumienie o JIT, aby umożliwić wymianę informacji i ułatwić dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i innych najpoważniejszych zbrodni. Uczestnictwo w JIT może zostać w odpowiednim czasie rozszerzone na inne państwa członkowskie UE, państwa trzecie lub inne strony trzecie.

Ukraina jest jednym z dziesięciu państw trzecich które mają prokuratora łącznikowego przy Eurojust. Agencja zapewnia szerokie wsparcie techniczne i prawne dotyczące m.in. gromadzenia dowodów i szybkiej wymiany informacji pomiędzy partnerami. 

JIT może współpracować z biurem Prokuratora MTK i obecnie - miesiąc po ustanowieniu zespołu śledczego Prokurator MTK Karim Khan ogłosił dołączenie do niego jako uczestnik wskazując, że dzięki  udziałowi w JIT  biuro Prokuratora znacznie zwiększy swoją zdolność do uzyskiwania dostępu i gromadzenia informacji istotnych dla niezależnych dochodzeń i będzie w stanie prowadzić szybką koordynację i współpracę w czasie rzeczywistym z krajami partnerskimi JIT. 

Zobacz tu.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz