Strony

wtorek, 10 maja 2022

Call for papers: Konferencja "W stronę globalnego konstytucjonalizmu? Strategiczna litygacja i prawo międzynarodowe" (online, 3 czerwca 2022)

Koło Naukowe Praw Człowieka oraz Centrum Edukacji Prawniczej i Teorii Społecznej działające przy Uniwersytecie Wrocławskim zapraszają do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji pt. "W stronę globalnego konstytucjonalizmu? Strategiczna litygacja i prawo międzynarodowe".

W ostatnim czasie mogliśmy zaobserwować wzrost popularności i społecznej obecności strategicznej litygacji. Strategiczną litygację można rozumieć jako działania podejmowane w konkretnej sprawie w celu doprowadzenia do zmiany systemowej np. poszerzenia praw i wolności lub zmiany linii orzeczniczej. Działania takie z reguły odwołują się do hierarchiczności systemu prawnego, wyciągając wnioski z centralnego miejsca konstytucji. 

W czasach postępującej globalizacji, konwergencji różnych systemów prawnych oraz coraz większego wpływu prawa transnarodowego i międzynarodowego na krajowe porządki prawne, taka hierarchia się komplikuje co prowadzi do pytania jak w takich warunkach funkcjonuje strategiczna litygacja. Wydaje się, że instytucje prawne takie jak sądy międzynarodowe czy konwencje dotyczące globalnych problemów dają aktorom społecznym (obywatelom czy organizacjom pozarządowym) nowe narzędzia i argumenty do działania na rzecz zmian systemowych w celu pełniejszej realizacji uznawanych za ważne wartości prawnych (rządy prawa, brak dyskryminacji, większa neutralność klimatyczna). Sytuacja taka może powodować konflikty między różnymi instytucjami i jurysdykcjami w zakresie interpretacji i realizacji prawa transnarodowego, jak też powodować ich harmonizację, dążąc do jednolitego globalnego systemu konstytucyjnego lub quasi-konstytucyjnego. 

Podczas konferencji zastanowimy się nad funkcjonowaniem i przejawami strategicznej litygacji w relacji do prawa międzynarodowego i idei globalnego konstytucjonalizmu. Wystąpienia mogą zawierać rozważania zarówno socjologiczne czy teoretyczno-prawne, jak i być poświęcone kompleksowej analizie konkretnych spraw. 

Zapraszamy w szczególności wystąpienia dotyczące tematów takich jak:
- globalizacja a prawa człowieka;
- idea i perspektywy globalnego konstytucjonalizmu;
- strategiczna litygacja przed sądami międzynarodowymi;
- międzynarodowe znaczenie krajowych orzeczeń sądowych;
- strategiczna litygacja jako sposób upowszechnienia standardów praw człowieka;
- strategiczna litygacja a międzynarodowe konwencje klimatyczne;
- strategiczna litygacja a społeczna odpowiedzialność globalnego biznesu;
- dostęp do międzynarodowej litygacji z perspektywy Globalnego Południa;
- polityczne znaczenie i legitymacja sądownictwa międzynarodowego.

Abstrakty o objętości 350-550 słów powinny być wysłane do dnia 22 maja 2022 r. na adres knprawczlowieka@gmail.com

Do udziału w konferencji zachęcamy w szczególności studentów i studentki oraz doktorantów i doktorantki.

Konferencja odbędzie się 3 czerwca 2022 r. za pośrednictwem platformy Microsoft Teams (dostęp poprzez link).

W zależności od liczby i jakości wystąpień uczestnicy konferencji zostaną zaproszeni do publikacji w recenzowanym czasopiśmie naukowym lub monografii zbiorowej w serii „Prawo i Teoria Społeczna” wydawnictwa Scholar.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz