Strony

piątek, 9 października 2020

Pokojowa nagroda Nobla dla Światowego Programu Żywności (WFP)

Komitet noblowski ogłosił, że laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został Światowy Program Żywności (WFP) za ""wysiłki na rzecz walki z głodem i wkład w stworzenie lepszych warunków dla pokoju".

WFP to jedna z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych z siedzibą w Rzymie - tam też jest siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), z którą WFP ściśle współpracuje i m.in. koordynuje jeden z klastrów pomocy humanitarnej tj. Bezpieczeństwo żywnościowe.

Rolą WFP jest ratowanie życia, przez dostarczanie żywności w czasie sytuacji zagrożenia oraz praca ze społecznościami w celu poprawy jakości żywienia i budowy większej odporności na kryzysy żywnościowe. 

Zadanie to wpisuje się w cel, jaki postawiły sobie Narody Zjednoczone przyjmując Cele Zrównoważonego Rozwoju, wśród których znalazło się wyeliminowanie głodu do 2030 r. Daleko jednak nam do osiągnięcia tego celu, biorąc pod uwagę, że jedna na dziewięć osób na świecie głoduje.

WFP tylko w 2019 r. pomogła 97 milionom ludzi w 88 krajach. Obecnie pomaga w związku z następującymi kryzysami:

  • Covid-19
  • Demokratyczna Republika Konga
  • Północno-wschodnia Nigeria
  • Sahel
  • Południowy Sudan
  • Syria
  • Jemen.
Prace agencji są finansowane z dobrowolnych składek i w 2020 r. (do tej pory wpłacono ponad 6 mld. dolarów) największymi darczyńcami były:

1. Stany Zjednoczone
2. Niemcy
3. Komisja Europejska
4. Zjednoczone Królestwo
5. UN Central Emergency Relief Fund
6. Kanada
7. Szwecja
8. Japonia
9. inne agencje ONZ
10. Arabia Saudyjska

Porównując powyższą listę z 2019 r., widać wyraźnie, że te same państwa są w czołówce donorów (w zeszłym roku w pierwszej dziesiątce były też Zjednoczone Emiraty Arabskie). Fakt, że Stany nadal są na 1. miejscu jest z pewnością zasługą tego, że na czele WFP stoi David Beasley z USA.

WFP dysponuje znaczącym zasobem środków transportu, którymi można dostarczać pomoc (100 samolotów, 30 statków, 5600 ciężarówek). Jako koordynująca organizacja pomoc żywnościową, umożliwia skorzystanie ze swojego transportu lotniczego - UN Humanitarian Air Service. Zatrudnią ponad 17 000 osób.

WFP nie ominęły jednak skandale, takie jak ten związany z programem Ropa za Żywność (Irak), a ostatnio w związku z kontraktami na dystrybucję żywności z handlarzami broni (Somalia), przepłacaniem za transport (Afganistan), złą jakością racji żywnościowych (Gruzja) zob.tutaj

Organizacja boryka się też z problemami wewnętrznymi (molestowanie, dyskryminacja, nadużywanie pozycji, zob. więcej tutaj, a także bulwersujące przypadki gwałtów i ignorowania zgłoszeń na ich temat, zob. tutaj). Organizacji nie pomaga, że Beasley sprzeniewierzył się polityce WFP i ze swoim kręgiem najbliższych współpracowników latał  na spotkania w biznes klasie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz