Strony

piątek, 18 grudnia 2020

CAS skrócił okres dyskwalifikacji Rosji z międzynarodowego sportu

17 grudnia Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) częściowo utrzymał w mocy decyzję Komitetu Wykonawczego Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) o wykluczeniu Rosji z międzynarodowej współpracy sportowej (zob. nasz post). Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA), której styczniowy protest wobec decyzji WADA stanowił podstawę skierowania sporu do arbitrażu (post tutaj), odniosła tym samym istotny sukces.


https://images.app.goo.gl/tNZmdXeT2c4ceKqm7



CAS jednomyślnie utrzymał wyrok WADA w części stwierdzającej naruszenie przez Rosję Światowego kodeksu antydopingowego (WADC) w związku z fałszowaniem baz danych przez moskiewskie laboratorium WADA (CAS AWARD 2020/O/6689 WADA v/ RUSADA).

Nominalnie skrócono natomiast okres dyskwalifikacji z 4 do 2 lat. Zarazem decyzję o 4 letniej dyskwalifikacji podjęto w grudniu 2019 r., natomiast 2. letni okres dyskwalifikacji zgodnie z treścią wyroku rozpoczyna bieg z dniem ogłoszenia tj. 17 grudnia, co w praktyce oznacza skrócenie kary o rok (do 16.12.2022). Nie zmienia to wiele z punktu widzenia harmonogramu olimpiad (zaplanowanych na luty 2022 oraz lipiec-sierpień 2024) ani Mistrzostw świata w piłce nożnej (listopad-grudzień 2022). W 2023 r. Rosję ominą natomiast m.in. MŚ w kolarstwie, piłce ręcznej. Wyjaśnić będą się musiały losy organizacji przez Rosję m.in. uniwersjady i MŚ w hokeju na lodzie - Rosja pozostanie bowiem organizatorem imprez, których ze względów praktycznych nie da się przenieść (par. 4 pkt c wyroku).

Częściowo złagodzono też opisywany przez nas poprzednio reżim indywidualnego dopuszczania rosyjskich sportowców do imprez sportowych. Rosyjscy sportowcy mogą uczestniczy w zawodach, o ile w momencie ich rozgrywania nie są objęci obwiązującą decyzją ws. dopingowych (par. 4 pkt e(iii) wyroku). Będą oni występować w neutralnych strojach, na których jednak obok napisu "Neutral Athlete" może widnieć napis "Rosja", a strój może być w barwach narodowych (par. 4 pkt e(iv) wyroku). Rosyjscy politycy mogą również zostać zwolnieni z zakazu udziału z imprez sportowych w przypadku otrzymania indywidualnego zaproszenia od głowy państwa lub rządu organizującego daną imprezę (par. 4 pkt a(v) wyroku).

W podsumowaniu wyroku trójka arbitrów stwierdziła, że skrócenie okresu kary "nie ma w żadnym przypadku autoryzować" bezprawnych działań RUSADA ani władz rosyjskich, ale ma na względzie w szczególności "zasadę proporcjonalności, potrzebę  dokonania zmian kulturowych a wreszcie zachęcić nowe pokolenie rosyjskich sportowców do czystego sportu międzynarodowego". 

Rozczarowanie wyrokiem CAS wyraził m.in. Prezes WADA Witold Bańka (The Guardian, Decision to halve Russia's Wada doping ban met with disbelief and anger), podkreślając jednak że wciąż jest to najsurowsza sankcja nałożona na jakiekolwiek państwo w związku ze stosowaniem dopingu.

W postępowaniu, którego stronami były WADA i CAS, interweniowało 50 organizacji m.in. Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski, czy Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie.

Rosja może teraz wystąpić o uchylenie wyroku trubunału arbitrażowego prze sąd szwajcarski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz