Strony

niedziela, 30 maja 2021

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku laureatem prestiżowej nagrody Unii Europejskiej

 

Foto: Patryk Kośmider / Shutterstock; https://wiadomosci.onet.pl/europejskie-centrum-solidarnosci-w-gdansku-historia-i-zwiedzanie/d27tsl

W ubiegły wtorek (25 maja 2021 r.) Komisja Europejska i stowarzyszenie Europa Nostra ogłosiły laureatów European Heritage Awards/Europa Nostra Awards 2021 – nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, finansowanej w ramach programu Kreatywna Europa. Jest to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień w obszarze dziedzictwa kulturowego. Honoruje wyjątkowe projekty poświęcone konserwacji, innowacyjnym badaniom, zaangażowaniu specjalistów i wolontariuszy oraz upowszechnianiu, szkoleniom i edukacji z zakresu dziedzictwa.  W tym roku największe europejskie wyróżnienie zostało przyznane 24 wzorowym projektom z 18 krajów. Jednym z laureatów zostało Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku. Międzynarodowe jury dostrzegło rolę ekspozycji stałej tej instytucji w popularyzacji działań na rzecz praw człowieka, praw pracowniczych i politycznych oraz podkreślanie wagi obywatelskiego zaangażowania. To już druga znacząca nagroda europejska, którą przyznano ECS: w 2016 r. instytucja otrzymała Nagrodę Muzealną Rady Europy, jako pierwsza placówka z Polski w 40-letniej historii tego wyróżnienia. Zdaniem jury Rady Europy ECS jest „fascynującym przykładem instytucji kultury działającej na rzecz promocji wolności i solidarności”, a wydarzenia, do których się odwołuje i program instytucji „czyni z niego forum współczesnej Europy".
 
Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra to projekt powołany w 2002 r. przez Komisję Europejską. Realizuje go Europa Nostra – federacja organizacji pozarządowych ds. dziedzictwa działająca od 58 lat i obejmująca 40 krajów, przy wsparciu sieci instytucji publicznych, firm oraz osób prywatnych. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: 1) konserwacja; 2) badania; 3) aktywna działalność na rzecz dziedzictwa kulturowego; 4) edukacja, szkolenia i zwiększanie świadomości. ECS zostało wyróżnione w ostatniej kategorii. Europejski wymiar działalności ECS został zauważony również przez Jury: "Ta stała wystawa ma na celu podtrzymanie działań i uświadomienie ludziom poczucia solidarności z Europą i tego, co ją jednoczy. Ten długofalowy projekt ma charakter wielopłaszczyznowy i opiera się na dobrych badaniach." Podkreślono także, że tworzenie wystawy było interdyscyplinarnym wysiłkiem historyków, badaczy społecznych, ekspertów muzealnych, projektantów i inżynierów, i opiera się na materiałach pozyskanych z blisko 60 ważnych muzeów, archiwów, lokalnych historyków oraz otrzymanych od byłych opozycjonistów z całej Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Ponadto, w uzasadnieniu jury stwierdziło: "Wystawa akcentuje znaczenie pracy i wpływ, jaki miała na kształt Europy, którą znamy dzisiaj. Uwypukla wartość aktywizmu na rzecz praw człowieka, praw pracowniczych i politycznych oraz pokazuje, jak ważne jest obywatelskie zaangażowanie w takie działania. Wykorzystanie w projekcie nowoczesnych technik wystawienniczych i podejścia partycypacyjnego jest niezwykle cenne i stanowi przykład tego, jak zachować historie i uczynić je istotnymi dla współczesnego świata".
 
Europejskie Centrum Solidarności od 2019 r. wspiera starania polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (obecnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) w dążeniu do wpisania historycznej Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odbywa się to poprzez organizowanie debat i wykładów, ale także poprzez działalność wydawniczą i edukacyjną, mającą na celu dalsze upowszechnianie międzynarodowego znaczenia miejsca narodzin Solidarności oraz propagowanie pokojowego upominania się o prawa i godność człowieka.

Więcej informacji tu, tu i tu.
Na temat Nagrody Muzealnej Rady Europy dla ECS w 2016 r. zob. tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz