Strony
poniedziałek, 31 sierpnia 2020
Etiopia przystępuje do Konwencji nowojorskiej
piątek, 28 sierpnia 2020
Chińska Republika Ludowa pokazuje siłę na Morzu Południowochińskim testując pociski balistyczne
środa, 26 sierpnia 2020
TikTok i używkownicy WeChat pozywają rząd USA ws. sankcji
wtorek, 25 sierpnia 2020
Sojusz Pięciorga Oczu wyklucza Huawei z rynku 5G
Kanada jako ostatnia z państw Sojuszu Pięciorga Oczu uległa presji USA i w drodze działań administracyjnych de facto pozbawiła Hueawei dostępu do rodzimej infrastruktury 5G (Reuters, Canada has effectively moved to block China's Huawei from 5G, but can't say so). Sytuacja tego państwa w technologicznej konfrontacji z Chinami jest szczególna w związku z toczącym się w jego jurysdykcji sporem ekstradycyjnym dot. CFO Huawei Meng Wanzhou (nasz post).
Śladami USA jako pierwsza podążyła Australia. Po Nowej Zelandii, USA wywarły olbrzymią presję na premiera Borisa Johnsona, niechętnego zmianie brytyjskiej polityki w tym zakresie.
poniedziałek, 24 sierpnia 2020
Skarga międzypaństwowa Lichtenstein przeciwko Czechom w ETPC - kolejna próba odwrócenia skutków nacjonalizacyjnych dekretów Benesza
niedziela, 23 sierpnia 2020
Nowy Minister Spraw Zagranicznych
W związku z dymisją prof. Jacka Czaputowicza z funkcji Ministra Spraw Zagranicznych, nowym ministrem został także posiadający doświadczenie naukowe profesor nauk prawnych z Uniwersytetu Łódzkiego Zbigniew Rau. Nowy minister jest bardzo aktywny politycznie, między innymi pełnił funkcję wojewody łódzkiego, posła na sejm IX kadencji, czy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. Pełnienie tej ostatniej funkcji pozwala domniemywać, że obecny minister posiada wiedzę i kompetencje w zakresie spraw zagranicznych, nie wiadomo jednak czy to oznacza, że ministerstwo zacznie być znowu widocznym graczem, jeśli chodzi o prowadzenie polityki zagranicznej. W kontekście wydarzeń na Białorusi czy pandemii Covid-19 byłoby to wręcz wskazane.
Tymczasem strona MSZ nie informuje o zmianach, widać więc na niej poprzedni skład kierownictwa MSZ. W składzie tym byli sami mężczyźni. Liczymy na to, że nowy minister zaprosi do współpracy również kobiety, chociaż w Katedrze Doktryn Polityczno-Prawnych, którą, jak informuje strona Uniwersytetu Łódzkiego, kieruje pan profesor, nie pracuje żadna.
sobota, 22 sierpnia 2020
Środki tymczasowe w sprawie Aleksieja Nawalnego nałożone przez ETPC na Rosję
Sprawa zamachu na Aleksieja Nawalnego jest przedmiotem intensywnego zainteresowania mediów. Jeszcze do wczoraj nie było oczywiste, czy władze rosyjskie zgodzą się na niezależne badanie i ewentualne przewiezienie go do innego państwa na leczenie. Swoją cegiełkę do sprawy dołożył więc Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wczoraj uwzględnił on wniosek o zastosowanie środka tymczasowego złożony w imieniu Aleksieja Nawalnego, wskazując rządowi rosyjskiemu, aby zezwolił jego rodzinie i lekarzom na dostęp do niego i sprawdzenie, czy nadaje się on do przetransportowania do Niemiec w celu leczenia. Jako termin wykonania środka wskazano południe 22 sierpnia. Dziś już wiadomo, że samolot wiozący Nawalnego wylądował już w Niemczech.
czwartek, 20 sierpnia 2020
Projekt FTA UE-Meksyk
- arbitrzy w sporach inwestycyjnych mają być uprzednio powoływani na listę przez państwa, a nie przez inwestorów w konkretnym sporze,
- w razie wejścia w życie będzie to kolejna umowa zawarta przez UE przewidująca ustanowienie stałego mechanizmu apelacyjnego w sporach inwestycyjnych,
- załącznikiem do umowy jest kodeks postępowania dla członków trybunału i ciała apelacyjnego, oraz dla mediatorów.
wtorek, 18 sierpnia 2020
Klęska starań USA o przedłużenie embargo na broń do Iranu
W reakcji na klęskę amerykańskich zabiegów dyplomatycznych prezydent Trump zapowiedział niezwłoczne podjęcia działań, które "upokorzą pozostałe strony [JCPOA]" (Le Monde, Crise en vue à l’ONU après l’échec de la résolution américaine sur l’Iran). Stany Zjednoczone zapowiadają zastosowanie mechanizmu snapback tj. pół-automatycznego przywrócenia sankcji w przypadku pogwałcenia porozumienia (przez Iran). Wątpliwości co do możliwości skorzystania z mechanizmu budzi jednak fakty wycofania się USA z porozumienia.
poniedziałek, 17 sierpnia 2020
Unia Europejska przyjmie sankcje adresowane przeciwko białoruskim urzędnikom
200,000 people pour onto the streets protesting the‘rigged’ reelection |
sobota, 15 sierpnia 2020
Komisja Europejska odbiera Kambodży przywileje celne
W środę 12.08 Komisja Europejska podjęła decyzję o zawieszeniu przywilejów i przywróceniu ceł (w wysokości standardowych ceł dla członków WTO) na ok. 20% towarów sprowadzanych do UE z Kambodży. Wyższymi cłami będą objęte między innymi tekstylia i obuwie importowane z Kambodży. Powodem nałożenia ceł jest łamanie praw człowieka i niepowodzenie prób dialogu w tej sprawie z Kambodżą.
piątek, 14 sierpnia 2020
Zapowiedź porozumienia normalizującego stosunki między Izraelem i ZEA - czy faktycznie będzie "historyczne"?
czwartek, 13 sierpnia 2020
USA wszczyna kolejną wojnę handlową?
W ubiegły czwartek, 6 sierpnia, prezydent Donald Trump ogłosił (zresztą co charakterystyczne podczas wizyty w fabryce Whirlpool) nałożenie dodatkowego dziesięcioprocentowego cła na niestopowe aluminium importowane z Kanady. Cła te zaczną był stosowane od niedzieli 16.08. Podobnie jak w przypadku podniesienia ceł na stal i aluminium w 2018 USA powołały się na ten sam co w 2018 r. wyjątek dotyczący bezpieczeństwa narodowego (podstawą prawną była słynna sekcja 232 Trade Expansion Act).
wtorek, 11 sierpnia 2020
Kolejna wymiana sankcji między USA a Chinami
Aresztowania Jimmy Lai, South China Morning Post |