Jak donosi Reuters Simone Gbagbo, żona byłego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej (o której pisaliśmy już wiele razy, zobacz na przykład tu) została właśnie uniewinniona przez sąd krajowy. Gbagbo była oskarżana o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych podczas wojny domowej w 2011, podczas której zginęło ok. 3000 osób.
Strony
▼
czwartek, 30 marca 2017
środa, 29 marca 2017
Członkowie Misji ONZ w DRK zamordowani, pracownicy humanitarni współpracujący z UNICEFem w Południowym Sudanie zamordowani - typowe cele dzisiejszych konfliktów zbrojnych
Niestety potwierdziły się najgorsze przypuszczenia, że członkowie misji ONZ w Demokratycznej Republice Konga (MONUSCO) oraz ich lokalni współpracownicy (tłumacz i kierowcy), którzy zaginęli kilka dni temu zostali zamordowani (zobacz tutaj). Ich ciała znaleziono niedaleko Bunkonde w prowincji Kasai.
Michael Sharp (Amerykanin) oraz Zaida Catalan (Szwedka) zajmowali się badaniem naruszeń praw człowieka w regionie. Władze DRK jeszcze przed odnalezieniem ich ciał, podkreślały, że znaleźli się oni w rękach niezidentyfikowanych osób. Niestety, ostatnie napięcia na linii DRK-MONUSCO nie pozwalają zaufać władzom DRK, jeśli chodzi o ich pełne zaangażowanie w ochronę członków misji i zaangażowanie w ich odnalezienie. Na terytorium DRK trwają nieustające działania zbrojne, zmieniają się tylko nazwy kolejnych grup zbrojnych, które walczą z władzami centralnymi. Nie bez powodu to właśnie w ramach MONUSCO utworzono brygady interwencyjne do walki z ówczesną grupą zbrojną M-23 (dziś na jej miejscu są inne), nie bez powodu też siły MONUSCO zażądały użycia dronów zwiadowczych, gdyż nie były w stanie zapewnić bezpieczeństwa na granicy choćby z Rwandą, której siły niejednokrotnie wkraczały na terytorium DRK w celu walki z bojówkami Hutu.
MONUSCO zarzucało władzom DRK, że nie współpracuje w demobilizacji i demilitaryzacji regionu, sprzedając broń grupom zbrojnym. Padały również zarzuty wobec władz DRK, iż dopuszczają się podobnych zbrodni, jak niepaństwowe grupy zbrojne (pisaliśmy o tym tutaj), z tego względu DRK żądała wycofania misji MONUSCO i robiła trudności w przyznawaniu wiz, czy dopuszczaniu członków misji w dane regiony.
poniedziałek, 27 marca 2017
Szczyt Ligi Arabskiej a aresztowanie Al-Bashira
Dużymi krokami zbliża się 28 szczyt Ligi Arabskiej, który rozpoczyna się 29 marca w Ammanie, stolicy Jordanii. W styczniu król Jordanii Abdullah II wysłał zaproszenie do udziału w szczycie do prezydenta Sudanu Omara Al-Bashira, wobec którego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał już dwa nakazy aresztowania dotyczące między innymi popełnienia zbrodni ludobójstwa. Minister spraw zagranicznych Sudanu Ibrahim Gandhour potwierdził, że Bashir mimo natłoku obowiązków weźmie udział w szczycie.
niedziela, 26 marca 2017
Marginalne wojny min. Waszczykowskiego
Media oszalały po stwierdzeniu przez min. Waszczykowskiego, że wojny na Bałkanach, które miały miejsce w latach 90-tych XX wieku miały charakter marginalny (zobacz tutaj). Komentarze wypowiedzi min. Waszczykowskiego były w większości nieprzychylne, podkreślające rzekomą niekompetencję i traktując powyższą wypowiedź jako kolejną dyplomatyczną "wpadkę" ministra.
Jednak warto zawsze zwrócić uwagę na kontekst wypowiedzi - a była ona wypowiedziana w kontekście 60 lecia przyjęcia traktatów rzymskich i budowy podstaw Unii Europejskiej. Minister podkreślał, że jednym z celów Unii było niedopuszczenie do wojny, i w istocie Unia jest traktowana jako wspólnota bezpieczeństwa, w ramach której konflikt zbrojny jest niemożliwy i rzeczywiście do niego nie doszło. Konflikty toczyły się na obrzeżach UE, właśnie na Bałkanach. Tak, dla państw tworzące wówczas Unię Europejską, ta wojna była na jej obrzeżach, blisko, lecz jednak nie w ramach świata zachodniego.
sobota, 25 marca 2017
Rada Bezpieczeństwa na rzecz wzmocnienia ochrony dóbr kultury w czasie konfliktów zbrojnych (a dokładniej tzw. wojny z terroryzmem tj. Al-Kaidą i ISIL)
24 marca 2017 r. Rada Bezpieczeństwa przyjęła rezolucję 2347 mającą na celu wzmocnienie ochrony dóbr kultury w sytuacji konfliktu zbrojnego (zobacz tutaj, tutaj).
W rezolucji RB przypomniała oczywiste stwierdzenia, które leżały u podstaw przyjęcia konwencji haskiej o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego z 1954 r. oraz dodatkowego protokołu z 1999 r., a mianowicie, że niszczenie dóbr kultury utrudnia pojednanie, rozwój, niszczy zróżnicowanie kulturowe i może stanowić zbrodnię wojenną.
Rezolucja jednak nie odnosi się do wszelkich konfliktów zbrojnych, lecz mówi o szczególnym kontekście a mianowicie walki z terroryzmem (Al-Kaidą, ISIL) i praktyki grup terrorystycznych celowego niszczenia czy też grabieży dóbr kultury, z których grupy zbrojne (zwane tutaj terrorystycznymi) finansują swoje działania. RB przypomniała również, że mimo iż powyższa praktyka jest w ostatnim czasie głownie przypisywana niepaństwowym grupom zbrojnym, to jednak na państwach leży główna odpowiedzialność za ochronę dóbr kultury. Rada też przypomniała, że nikt nie powinien angażować się w handel nielegalnie pozyskanymi dobrami kultury (państwa powinny przyjąć odpowiednie regulacje krajowe, aby zapobiec handlowi tego typu dobrami przez osoby prywatne i ewentualnie traktować tego typu działalność jako jedno z najpoważniejszych zbrodni transnarodowych) a wywiezione z Syrii czy Iraku dobra, powinny powrócić do miejsca swego pochodzenia. RB oczywiście doceniła starania UNESCO (reprezentowanego przez Bokovą -niedoszłą SG ONZ) i Interpolu.
O skali problemu mogą świadczyć dane przywołane przez Fabrizio Parulli (przedstawiciela włoskich karabinierów oraz UNESCO Unite4Heritage task force), który podkreślił, że w ciągu ostatniego roku tylko włoskie służby zdołały zabezpieczyć 800.000 artefaktów w ramach walki z finansowaniem działalności przestępczej.
piątek, 24 marca 2017
Odszkodowania indywidualne i zbiorowe zasądzone przez MTK
Dziś Międzynarodowy Trybunał Karny wydał decyzję dotyczącą odszkodowań indywidualnych i zbiorowych dla ofiar zbrodni popełnionych przez Germaina Katangę. O sprawcy zbrodni pisaliśmy wielokrotnie, obecnie znajduje się on w Demokratycznej Republice Konga, gdzie prowadzone jest wobec niego postępowanie karne (zobacz np. tu).
Guest Post: Ratyfikacja Europejskiego porozumienia ws. głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym
6 marca br. Prezydent RP podpisał ratyfikację Europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (European
Agreement on Main Inland Waterways of International Importance,
zwane Konwencją AGN) podpisane 19.01.1996 r. w Genewie.
Ratyfikacja wywołała ostre kontrowersje.
Argumenty na jej rzecz przedstawił Prezydent RP wskazując na korzyści dla
środowiska i gospodarki z korzystania z transportu wodnego.
Ratyfikacja spotkała się również krytyką. Forum krytyki jest m.in. Gazeta
Wyborcza, która artykuł T. Ulanowskiego z 22. 03. opublikowała pod tytułem
Rząd pakuje nas w kanał. Chce uregulować polskie rzeki. Konsekwencją
związania się Polski umową będzie zdaniem krytyków „zniszczenie polskich rzek”,
negują oni zarazem korzyści dla środowiska (transport rzeczny mniej szkodzi
środowisku niż lądowy) i gospodarki (jest tańszy).
czwartek, 23 marca 2017
Kara za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości - MTK
Wczoraj Międzynarodowy Trybunał Karny nałożył kary za przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. Informowaliśmy w zeszłym roku o tym (zobacz posta z 20 października 2016) , że
MTK uznał Jeana-Pierre'a Bemba Gombo, Aimé Kilolo Musamba, Jeana-Jacquesa Mangenda Kabongo, Fidèle Babala Wandu, Narcisse'a Arido za winnych popełnienia przestępstw przeciwko
wymiarowi sprawiedliwości (m.in. przekupywania świadków, przedstawiania sfałszowanych dowodów, namawiania świadków do składania nieprawdziwych zeznań).
środa, 22 marca 2017
Marcowy szczyt G7 będzie poświęcony problemetyce kultury i dziedzictwa kulturowego
Salone dei Cinquecento, Palazzo Vecchio, Florencja
Źródło: https://it.wikipedia.org/wiki/Salone_dei_Cinquecento
Tegoroczny
szczyt państw grupy G7 (Francja, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy,
Kanada oraz reprezentanci UE), odbędzie we Włoszech. Po raz pierwszy w historii spotkań tej grupy, specjalny panel
zostanie poświęcony problematyce kultury i dziedzictwa kulturowego. Podczas
rozmów prowadzonych w dniach 30-31 marca 2017 r. w Palazzo Vecchio we Florencji spotkają się ministrowie kultury tych
państw. Omówione zostaną zagadnienia międzynarodowej ochrony dziedzictwa
kulturowego oraz nielegalnego handlu dobrami kultury. Kultura i dziedzictwo
kulturowe będą także analizowane w kontekście dialogu międzynarodowego oraz
narzędzi służących integracji, wzrostu gospodarczego oraz zrównoważonego
rozwoju.
poniedziałek, 20 marca 2017
Mediacje (?) Luisa Moreno-Ocampo w sprawie wraku?
Od rana docierają do nas informacje o tym, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz postanowił wynająć byłego Prokuratora MTK Luisa Moreno-Ocampo, aby spróbował sprowadzić do Polski szczątki wraku Tupolewa, dzięki swojemu doświadczeniu w rozwiązywaniu konfliktów i w oparciu o prawo międzynarodowe (to cytat z wywiadu udzielonego przez Ocampo dziennikarce Gazety Prawnej).
niedziela, 19 marca 2017
Kolejne kroki w kierunku przeniesienia siedziby ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu do Jerozolimy
Kilkanaście dni temu zakończyła się wizyta republikańskich kongresmenów w Izraelu, której celem było
zbadanie możliwości przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.
Pierwsze zapowiedzi planów prezydenta Trumpa w tym przedmiocie pojawiły się już
podczas kampanii prezydenckiej. Ku zaskoczeniu wielu komentatorów zostały przez
niego kilkakrotnie wyraźnie potwierdzone również po objęciu stanowiska. Na przykład
podczas wizyty premiera Benjamina Netanjahu w Białym Domu, która miała miejsce
w zeszłym miesiącu, prezydent Trump stwierdził,
że bardzo ucieszyłby się z realizacji takiej decyzji.
sobota, 18 marca 2017
Bezpieczna przystań dla zabytków z Syrii i Iraku powstaje pod Paryżem
Zniszczone świątynie Palmyry
Źródło: http://time.com/4554381/hollande-war-treasures-louvre-isis-syria/
W grudniu pisaliśmy na blogu o
Deklaracji z Abu Zabi, inicjatywie międzynarodowej zmierzającej do utworzenia
specjalnego funduszu oraz instrumentów technicznych pozwalających na ochronę
zabytków archeologicznych wywiezionych niezgodnie z prawem z terytoriów Syrii oraz Iraku. Niedawno Francja ogłosiła, że w nowo budowanych obiektach Muzeum Luwru znajdzie się
miejsce, w którym mogłyby być przechowywane i chronione zabytki pochodzące ze
stref konfliktów.
czwartek, 16 marca 2017
Komisja Wenecka krytykuje propozycje zmian tureckiej konstytucji
W opinii przyjętej po koniec ubiegłego tygodnia Komisja Wenecka krytycznie odniosła się do projektu wprowadzenia zmian w tureckiej konstytucji, które w przyszłym miesiącu mają być poddane referendum. Komisja oceniła, iż po usunięciu obecnych gwarancji konstytucyjnych nowy model ustrojowy nie będzie mieścił się we wzorcu demokratycznego systemu prezydenckiego opartego na podziale władzy, a wręcz przeciwnie, istnieje niebezpieczeństwo przekształcenia go w autorytarny system prezydencki.
środa, 15 marca 2017
ETPCz o obowiązkach blogerów - sprawa Pihl p. Szwecji
Z redakcyjnej rzetelności śpieszymy donieść, że zakresem obowiązków osób prowadzących blogi internetowe zajął się ostatnio ETPCz w sprawie Pihl p. Szwecji. Trybunał oddalił jako nieuzasadnioną skargę sformułowaną w oparciu o art. 8 Konwencji gwarantujący prawo do poszanowania życia prywatnego. Na blogu prowadzonym przez niewielką organizację non-profit zamieszczono artykuł o skarżącym sugerujący jego związki z partią nazistowską. Pod postem zamieszczony został obraźliwy, jak twierdził skarżący, komentarz, w którym anonimowy internauta twierdził, że jest on narkomanem uzależnionym od haszyszu. Po kilku dniach skarżący zwrócił się do administratorów bloga o usunięcie komentarza, co też ci uczynili, a na dodatek zamieścili przeprosiny dla skarżącego. Mimo to skarżący postanowił dochodzić, jak się okazało bezskutecznie, ochrony swoich dóbr cywilnych przed sądami szwedzkimi.
Trybunał strasburski uznał skargę dotyczącą braku udzielenia ochrony prawnej za nieuzasadnioną, równocześnie dokonując wyważenia pomiędzy konieczną ochroną prawa do życia prywatnego, a prawem do swobody wypowiedzi gwarantowanym w art. 10 Konwencji. W tym kontekście zauważył, że: choć wypowiedź była obraźliwa nie nosiła cech mowy nienawiści i nie podżegała do przestępstw, blog prowadzony był przez niewielką organizację, a jego popularność nie była duża, komentarz został usunięty następnego dnia po zgłoszeniu skargi i "wisiał" na blogu jedynie 9 dni. Co warto podkreślić, w systemie krajowym sprawa pana Pihla była rozstrzygana w trzech instancjach z odwołaniem do orzecznictwa ETPCz.
wtorek, 14 marca 2017
Ochrona dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego - nowy dokument UNESCO
Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO
Źródło: http://www.unite4heritage.org
©UNESCO/Christelle ALIX
Na stronach WWW UNESCO jest już dostępny
„Wojskowy podręcznik ochrony dóbr kultury” (Protection of
Cultural Property:Military Manual). Dokument ten przygotowany przez
międzynarodowy zespół ekspercki ma, w swoim założeniu, służyć jako praktyczny
zestaw instrukcji skierowanych do sił wojskowych w zakresie implementacji
przepisów o ochronie dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego. Poza
przedstawieniem obowiązków spoczywających na podmiotach prowadzących operacje i
działania militarne, zawiera on także wskazówki dotyczące najlepszych praktyk
stosowanych na poszczególnych szczeblach dowodzenia w czasie prowadzenia
operacji wojskowych na lądzie, morzu oraz w powietrzu. Jest to pierwszy tego typu praktyczny instrument
opublikowany dotychczas przez UNESCO.
poniedziałek, 13 marca 2017
Południowa Afryka odwołuje swoją deklarację dotyczącą wycofania z MTK
Jakiś czas temu informowaliśmy o inicjatywie Unii Afrykańskiej i niektórych państw afrykańskich dotyczącej wycofania się ze Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Plany takie wyjawiły m.in. Gambia oraz Republika Południowej Afryki. Gambia wycofała się z nich niedawno (o czym pisaliśmy tutaj) i było to skutkiem zmiany prezydenta. Teraz swoje "wycofanie ze Statutu" odwołuje RPA (zobacz tu).
sobota, 11 marca 2017
Węgry za automatycznym zatrzymaniem ubiegających się o azyl
W mijającym tygodniu parlament w Budapeszcie stosunkiem głosów 138:6:22 przyjął ustawę mocą której ubiegający się o azyl będą automatycznie podlegać zatrzymaniu (Le Monde, La Hongrie resserre la vis sur l’immigration). Wnioskodawcy będą mieli obowiązek pozostania w "strefach tranzytowych" przy granicy z Serbią i Chorwacją na czas procedowania aplikacji.
Ustawa obowiązuje zarówno 586 osób już oczekujących na rozpatrzenie wniosku azylowego, jak i przyszłych zainteresowanych (w strefach przygranicznych obu wspomnianych państw sąsiednich na pozwolenie na wjazd oczekuje obecnie ok. 7000 osób).
czwartek, 9 marca 2017
Problem z oświadczeniem lustracyjnym ambasadora RP w Berlinie
Od kilku dni media w Polsce donoszą
o teczce tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Wolfgang”, która znajduje się
inwentarzu Instytutu Pamięci Narodowej. Jest to teczka osobowa aktualnego (od
lipca 2016 r.) ambasadora RP w Berlinie – prof. Andrzeja Przyłębskiego. Teczka
zawiera 40 stron dokumentów i dotyczy współpracy z lat 1979-1980. Dziennikarze
przeglądali już jej zawartość, pojawiły się nawet pierwsze zdjęcia dokumentów (m.in.
odręczne zobowiązanie
do współpracy). Mając na uwadze, iż pod koniec ubiegłego roku ambasador
Przyłębski znalazł się na wysokim 11 miejscu plebiscytu lokalnej
prasy na najbardziej „kłopotliwego berlińczyka”, można pokusić się o
stwierdzenie, że ostatnie miesiące nie należą do najlepszych w karierze
dyplomatycznej prof. Przyłębskiego.
środa, 8 marca 2017
Dzień kobiet - apel GREVIO o dalsze ratyfikacje Konwencji Stambulskiej
Z okazji dnia kobiet Grupa ekspertów do spraw przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (GREVIO) postanowił wydać oświadczenie mające na celu rozwianie pewnych "nieporozumień" dotyczących samej Konwencji Stambulskiej. Przypomniano, że Konwencja jest najbardziej całościową umową międzynarodową mającą na celu zapewnienie każdej kobiecie życia w wolności od przemocy. Komitet wyraźnie nawiązał do krytycyzmu, jaki Konwencja wywołuje poprzez rzekome promowanie "ideologii gender" czy atakowanie pojęcia rodziny. W oświadczeniu w sposób dobitny podkreślono na czym polegają główne obowiązki wynikające dla państw z Konwencji: utworzenie miejsc, do których mogą zgłaszać się ofiary gwałtów, zapewnienie schronienia dla ofiar przemocy domowej i doradztwa dla ofiar nadużyć, zorganizowanie podstawowej edukacji na temat funkcjonowania prawidłowych relacji z osobami bliskimi, zapewnienie ścigania sprawców przemocy, w tym gwałtów, które często karane są lżej niż inne przestępstwa. Czy to tak wiele?
Konwencję Stambulską ratyfikowały już 22 państwa RE, a zmierza w tym kierunku kolejne - Zjednoczone Królestwo. I dobrze się stało, że ratyfikację Konwencji popierają tak znane osoby jak aktorka Emma Watson, która wystosowała list do członków parlamentu brytyjskiego zachęcający do głosowania za ratyfikacją Konwencji.
Raport Komisji Praw Człowieka w Sudanie Południowym
W poniedziałek został opublikowany raport Komisji Praw Człowieka w Sudanie Południowym, który obejmuje okres od lipca 2016 do lutego 2017 (A/HRC/34/63). Komisja została ustanowiona na podstawie rezolucji 31/20 Rady Praw Człowieka z 23 marca 2016 na okres jednego roku w celu monitorowania i raportowania o sytuacji praw człowieka w Sudanie Południowym, jak i oceny poprzednich raportów dotyczących sytuacji w kraju od grudnia 2013, w celu ustalenia podstaw dla przejściowego systemu sprawiedliwości (transitional justice) i pojednania (na podstawie porozumienia z sierpnia 2015 pomiędzy rządem Republiki Sudanu Południowego i zbrojnej opozycji: Agreement on the Resolution of the Conflict in the Republic of South Sudan).
wtorek, 7 marca 2017
Powołanie międzyresortowego Zespołu ds. przeglądu BITów
W ubiegłym roku informowaliśmy o zapowiedziach Ministerstwa Skarbu Państwa przeprowadzenia szerokiego przeglądu i wypowiadania wiążących Polskę bilateralnych traktatów o ochronie i popieraniu inwestycji (BITów). Jako że przez kolejne miesiące administracja odmawiała komentarzy w sprawie (zaś MSP nie przyjęło zaproszeń PPM do udziału w debacie nt. znaczenia arbitrażu inwestycyjnego dla Polski) mogło się wydawać, że zapowiedzi nie zostaną zrealizowane. Skłoniło nas to do apelu o włączenie się Polski w prace nad rewizją takiego mechanizmu rozstrzygania sporów prowadzone aktualnie pod egidą ICSID (post tutaj) czy planów powołania instytucji multilateralnej (zob. tu). Jak się okazuje przedwcześnie.
Mocą Zarządzenia nr 1 Prezesa RM z dn. 5 stycznia 2017 r. powołano Międzyresortowy Zespół do spraw prawnomiędzynarodowych aspektów polityki inwestycyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.
poniedziałek, 6 marca 2017
Polityka Stanów Zjednoczonych dotycząca azylantów wydaje się podążać drogą wytyczoną przez rząd Australii i UE
Przepychanki dotyczące prawa wstępu dla imigrantów z pewnych krajów muzułmańskich do Stanów Zjednoczonych, na podstawie dekretu prezydenta Donalda Trumpa, obiegły globalne media i stały się podstawą spraw sądowych w czterech stanach (o czym pisaliśmy już tutaj). Zgodnie z treścią orędzia prezydenta Trumpa do Kongresu (28 lutego) polityka imigracyjna Stanów Zjednoczonych podąża w nowym kierunku. Na podstawie notki wydanej przez U.S. Department of Homeland Security, wszyscy nielegalni imigranci schwytani w Stanach będą odsyłani do Meksyku, nawet jeśli nie pochodzą z Meksyku. Z oczywistych względów spotkało się to z dezaprobatą rządu Meksyku. Nadal nie jest oczywistym jak ten plan ma działać w praktyce (i czy ma być prowadzony w kooperacji z Meksykiem czy też nie), biorąc jednak pod uwagę politykę dotyczącą azylu i azylantów w innych częściach świata, sytuacja azylantów w Stanach nie wygląda zbyt optymistycznie.
niedziela, 5 marca 2017
Unia wielu prędkości coraz bliżej?
Niedawno pisaliśmy o skromnych obchodach z okazji 25-lecia Traktatu z Maastricht. Zbliżająca się 60. rocznica podpisania Traktatów rzymskich zdaje się jednak rodzić potrzebę podjęcia wyraźnej politycznej próby wyjścia z zakrętu, w którym znalazła się integracja europejska. „Gdy obchodzimy 60. rocznicę Traktatów rzymskich nadchodzi czas, by zjednoczona Europa 27 krajów sformułowała wizję swej przyszłości. Nadszedł czas na okazanie przywództwa, jedności i wspólnych rozwiązań” - powiedział w minioną środę, 1 marca, przewodniczący Komisji Europejskiej J.-C. Juncker przedstawiając w Parlamencie Europejskim Białą księgę nt. przyszłości Europy, w której zarysowano pięć możliwych scenariuszy dla Unii do 2025 r.
sobota, 4 marca 2017
Brak zapobieżenia przemocy domowej naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
W mijającym tygodniu Trybunał strasburski wydał ważny wyrok dotyczący niewypełnienia przez Włochy obowiązków związanych z ochroną ofiar przemocy domowej i zapobiegania jej - wyrok w sprawie Talpis p. Włochom.
Skargę wniosła pani Talpis, obywatelka rumuńska, zamieszkała we Włoszech, która wielokrotnie była ofiarą przemocy ze strony męża. Kilkukrotnie o stosowaniu przemocy powiadomiona została policja, raz skarżąca złożyła formalną skargę, jednakże postępowanie przygotowawcze zostało umorzone. Przez pewien czas skarżąca, uciekając przed mężem mieszkała w schronisku dla ofiar przemocy domowej, które jednak musiała opuścić z powodu braku miejsc. Władze mając informację o stosowaniu przemocy nie podejmowały żadnych prawnych, ani faktycznych działań aby zapobiec karalnemu zachowaniu męża skarżącej. Feralnego dnia skarżąca po raz kolejny po kłótni z mężem zwróciła się o interwencję policji, mąż został odwieziony do szpitala w stanie zatrucia alkoholowego, ale jeszcze tego samego dnia został ze szpitala wypuszczony. Nad ranem wdarł się do mieszkania skarżącej i próbował zabić ją nożem. W szarpaninę włączył się syn skarżącej i jej męża, który został przez niego ugodzony nożem wskutek czego zmarł. Skarżąca również została ranna.
piątek, 3 marca 2017
Konsultacje KE ws. multilateralnej reformy rozstrzygania sporów inwestycyjnych
Z końcem ubiegłego roku, kiedy ICSID zaprosił do nadsyłania propozycji ws. rewizji własnego Regulaminu arbitrażowego (post tutaj), własne konsultacje ws. kompleksowej reformy mechanizmu rozstrzygania sporów inwestycyjnych zainicjowała Komisja Europejska. Konsultacje są powszechnie otwarte i potrwają to 15 marca.
Ambicją UE jest wielostronny przegląd mechanizmów rozstrzygania sporów, co miałoby umożliwić wprowadzenie porządku w aktualnym gąszczu tysięcy porozumień dwustronnych. Ocenie w szczególności poddano koncepcję ustanowienia Wielostronnego Sądu Arbitrażowego (Multilateral Investment Court, MIC), orzekającego we wszystkich sporach inwestycyjnych z udziałem państw-stron statutu. Możliwość powołania takiej instytucji przewidziano już w FTA między Unią Europejską a Wietnamem (nasz post) oraz w CETA.
czwartek, 2 marca 2017
Weto Rosji i Chin w RB ONZ ws. syryjskiej broni chemicznej
28 lutego Rosja i Chiny zawetowały przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa rezolucji stanowiącej nowe sankcji przeciwko Syrii w zw. z użyciem broni chemicznej. USA uznały ten krok za "oburzający i możliwy do obrony", co z kolei przedstawiciel Rosji uznał za "oburzający" komentarz, zapowiadając zarazem że "Bóg osądzi" próby dyskredytowania legalnego rządu Syrii (The Washington Post, Russia, China veto at U.N. on Syria chemical weapons is ‘outrageous,’ U.S. says). Sam projekt określił mianem prowokacji.
Zdaniem prezydenta Władymira Putina przyjęcie sankcji w tracie trwających genewskich rozmów pokojowych pod egidą ONZ było "całkowicie niestosowne" (Al Jazeera, Russia and China veto UN resolution on Syria sanctions).
środa, 1 marca 2017
Otwarte konsultacje ws. przeglądu Regulaminu ICSID
Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID) wystosowało otwarte zaproszenie do włączenia się w konsultacje w sprawie przeglądu Regulaminu arbitrażowego. Prace przeglądowe w tym zakresie ICSID podjęło w październiku ubiegłego roku, rozpoczynając od zaproszenia Państw Członkowskich do przedstawienia sugestii tematów postulowanych zmian i wskazanie osób kontaktowych.
Z końcem stycznia b.r. Sekretariat ICSID zaprosił innych zainteresowanych przeglądem do przedłożenia własnych propozycji (ICSID, Invitation to File Suggestions for Rule Amendments).
Strony i sygnatariusze Konwencji waszyngtońskiej. Źródło: ICSID. |