wtorek, 10 grudnia 2024

Relacja z 23. sesji Zgromadzenia Państw-Stron Statutu Rzymskiego MTK – logistyka, refleksje i najważniejsze momenty

Dzisiejszy wpis będzie miał wyjątkowy charakter. Zamiast skupiać się na jednym, konkretnym zagadnieniu z zakresu prawa międzynarodowego, postanowiłam podzielić się swoimi doświadczeniami z 23. sesji Zgromadzenia Państw-Stron (ASP) Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Nie będzie to jednak sucha relacja, a raczej praktyczny przewodnik, który – mam nadzieję – przyda się tym, którzy planują uczestnictwo w tego typu wydarzeniach.

W ubiegłym tygodniu miałam okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym spotkaniu, które trwało od poniedziałku do piątku – codziennie od 8:30 do 20:00. Pomimo całkowitego wyczerpania baterii i niesprzyjającej pogody, uznałam, że warto podzielić się swoimi refleksjami i spostrzeżeniami. Może pomogą one osobom zainteresowanym międzynarodowym prawem karnym, a zwłaszcza tym, którzy chcą lepiej zrozumieć funkcjonowanie MTK oraz innych sądów międzynarodowych.

Logistyka

23 ASP odbyła się w Hadze, w dniach 2-6 grudnia 2024 r. – cała dokumentacja znajduje się tu  Miejscem obrad było World Forum – przestrzeń doskonale dopasowana do charakteru tego wydarzenia. Główna sala plenarna pomieściła setki uczestników, a do dyspozycji były także liczne mniejsze sale przeznaczone na tzw. side eventy oraz spotkania bilateralne.

Szczególną rolę odegrało przestronne lobby, które stało się miejscem nieformalnych rozmów. W większości przestrzeni obowiązywał zakaz wykonywania zdjęć i nagrywania w trosce o bezpieczeństwo uczestników. Trudno precyzyjnie określić liczbę obecnych osób, ale bez wątpienia były to setki uczestników – dominowali przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego skupieni w Coalition for the ICC (CICC), obok nich pojawili się delegaci państw oraz eksperci akademiccy związani z międzynarodowym prawem karnym.

Dostęp do budynku wymagał każdorazowego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa i okazania akredytacji. Przed wejściem do World Forum odbywały się manifestacje i protesty, dotyczące zarówno działalności MTK, jak i jego zaniechań w niektórych sprawach.

Warto zaznaczyć, że na miejscu nie zapewniono uczestnikom posiłków (poza wodą, kawą i herbatą), co z każdym dniem stawało się coraz bardziej odczuwalne. Długie godziny obrad bez możliwości pełnego posiłku mogą wyczerpać każdego. W pewnym momencie zaczęłam rozumieć, co naprawdę oznacza stwierdzenie, że „negocjacje (szczególnie nad budżetem) były długie i męczące”.

poniedziałek, 9 grudnia 2024

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Prawnomiędzynarodowe aspekty zmian klimatycznych (online, 24 stycznia 2025)

„(…) dopóki zagrożenia powodowane przez globalne ocieplenie nie są namacalne, bezpośrednie lub widoczne w codziennym życiu, to bez względu na to, jak poważne mogą się wydawać, ludzie będą siedzieć z założonymi rękami i nie zrobią z nimi nic konkretnego.[1]” 

[1] A. Giddens, Klimatyczna katastrofa, Warszawa 2010, s. 10. 

Trudno nie przyznać racji wybitnemu brytyjskiemu socjologowi. Ale zmiany klimatyczne stwarzają również wiele wyzwań dla prawa międzynarodowego, stosunków międzynarodowych, organizacji międzynarodowych, światowej gospodarki i całej społeczności międzynarodowej. Dlatego tak istotna jest naukowa i ekspercka debata nad ich prawnomiędzynarodowymi konsekwencjami w ujęciu interdyscyplinarnym. Stąd też pomysł na konferencję, w której głos będą mogli zabierać prawnicy, politolodzy, ekonomiści, socjolodzy i nie tylko. Zaproszenia do Komitetu Naukowego Konferencji przyjęło wielu naukowców z Polski i zagranicy. Wydarzenie organizuje stowarzyszenie Instytut na rzecz Nauk o Życiu, Środowisku i Klimacie.

Data konferencji: 24 stycznia 2025 r.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/WgeZEFNjyYWCeHWp7
Data przesyłania zgłoszeń: 17 stycznia 2025 r.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja odbędzie się w formule on-line (MS TEAMS). Każdy z Uczestników otrzyma nieodpłatnie certyfikat uczestnictwa w konferencji w wersji elektronicznej. 

Instytut przewiduje możliwość wydania publikacji pokonferencyjnej w zależności od liczby Uczestników chętnych do opublikowania referatu w monografii naukowej. 

Pytania odnośnie uczestnictwa w konferencji prosimy kierować na adres e-mail: instytut@ilecs.pl.

piątek, 6 grudnia 2024

Ogłoszenia 6.12.2024 r.

1. Call for papers: Journal of International Law of Peace and Armed Conflict

Redakcja Journal of International Law of Peace and Armed Conflict zaprasza do przesyłania zgłoszeń do kolejnego numeru czasopisma. Tematem przewodnim tego wydania będzie "International Courts on Armed Conflict Issues”. Teksty mogą dotyczyć zwłaszcza następujących zagadnień:
  • The evolving jurisprudence of the ICJ on armed conflict issues; 
  • The role of the ICC in prosecuting war crimes; 
  • The role of regional courts in the protection of human rights during armed conflict; 
  • The missed opportunities in international courts’ jurisprudence on armed conflict; 
  • The challenges of enforcing international court judgements in conflict zones;
Artykuły należy przesyłać do 15 stycznia 2025 r. Więcej informacji można znaleźć tutaj.