Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) 2 lipca ogłosiła raport, na podstawie którego dokonano uaktualnienia Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Do listy dołączyło aż 4,807 gatunków. Na listę wpisanych jest obecnie 70,294, z czego blisko 21 tys. to gatunki zaliczane do kategorii zagrożone wyginięciem.
Raport ujawnił znaczne obniżenie się populacji nagonasiennych, najstarszych i największych roślin na świecie. Aż 34 % światowej populacji cedrów, cyprysów, jodeł i innych roślin szyszkowych jest zagrożonych wyginięciem (np. cedru atlaskiego - zdjęcie poniżej). Niektóre gatunki zostały przeniesiony z grupy "najmniejszej troski" do grupy gatunków zagrożonych wyginięciem. Z drugiej strony poprawił się status np. cyprysika Lawsona.
Trzy gatunki zostały uznane za wymarłe. Są to: wielka jaszczurka, która występowała na wyspach Zielonego Przylądka (Chioninia coctei), ryba z gatunku karpieńcowantych (Cyprinodon arcuatus) oraz jeden z gatunków słodkowodnej krewetki (Macrobrachium leptodactylus).
Zagrożone są także inne gatunki, takie jak morświn bezpłetwy występujący w Jangcy, który został przeniesiony do kategorii krytycznie zagrożonych. Jego populacja spadła od lat osiemdziesiątych XX w. spada o 5% rocznie z powodu nielegalnych polowań, dużego ruchu statków w tamtym regionie, wydobycia piasku oraz zanieczyszczenia.
Bardzo znacznie spadała także populacja pekari białobrodego, który został przeniesiony do kategorii "narażone".
Bardzo znacznie spadała także populacja pekari białobrodego, który został przeniesiony do kategorii "narażone".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz