poniedziałek, 18 marca 2013

Decyzja MTK - wycofanie zarzutów przeciwko F. MuthauraDnia 11 marca 2013 Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego wycofała zarzuty przeciwko Francisowi Muthaura. Był on oskarżony razem z Uhuru Kenyattą i Mohamedem Ali (Decyzja MTK z 23 stycznia 2012 roku) o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Izba Orzekająca II nie potwierdziła zarzutów przeciwko ostatniemu, obecnie sprawuje on funkcję publiczną w Kenii.
Zarzuty wobec Muthaury wycofano ponieważ, jak stwierdziła Prokurator, część świadków umarła, część się wycofała ze strachu, rząd Kenii nie wspomógł MTK w uzyskaniu ważnych dowodów, a  kluczowy świadek został wycofany, kiedy odwołał zasadniczą część swoich zeznań i przyznał się do przyjmowania łapówek.
Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Uhuru Kenyatta wygrał właśnie wybory prezydenckie w Kenii i nie wiadomo, czy stawi się w MTK (GW, Kenia: zamieszki po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.), a także, że MTK odrzucił sprzeciw wobec dopuszczalności sprawy kenijskiej przed MTK. Kenia próbowała wykazać, że jest zdolna i chętna aby przeprowadzić postępowanie karne przeciwko sprawcom zbrodni, niemniej jednak MTK nie zgodził się z jej argumentami (decyzja Izby Apelacyjnej z 20 września 2011). Ostatecznie może się bowiem okazać, że MTK w sprawie Kenyatty, Alego i Muthaury nie będzie miał fizycznie kogo osądzić, a nie przeprowadza procesu in absentia.
Wybór Kenyatty na prezydenta państwa wznawia dyskusję o immunitet głowy państwa, która w orbicie MTK pojawiła się już przy okazji wydania nakazu aresztowania wobec prezydenta Sudanu Al Baszira (nie wyegzekwowanego do dziś), a wycofanie zarzutów wobec Muthaury  rodzi pytania o zdolność MTK do ochrony świadków zbrodni.

Brak komentarzy: