poniedziałek, 21 marca 2016

Wyrok MTK w sprawie Bemby Gombo - historyczny wyrok w sprawie zgwałceńDziś Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił wyrok w sprawie Jeana-Pierre’a Bemba Gombo, uznając jednogłośnie, że bez wątpienia jest on winny wszystkich zarzucanych mu zbrodni.

Jean-Pierre Bemba Gombo był oskarżony o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości (dwa zarzuty dotyczące morderstw i zgwałceń) i zbrodni wojennych (trzy zarzuty dotyczące morderstw, zgwałceń, i plądrowania) popełnionych w Republice Środkowej Afryki w latach 2002-2003.

Bemba Gombo jest pierwszą osobą skazaną przez MTK za popełnienie zgwałceń (zbrodni na tle seksualnym) jako zbrodni objętych jurysdykcją trybunału. Jednocześnie wyrok jest także krokiem milowym, jeśli chodzi o odpowiedzialność dowódców. Wywód Izby w znacznej mierze dotyczył bowiem Bemby jako dowódcy, który nie zapobiegł zbrodniom popełnianym przez podległych mu żołnierzy, ani ich potem nie ukarał i tym samym ponosi on odpowiedzialność na podstawie art. 28 a Statutu, który odnosi się do odpowiedzialności dowódcy za zbrodnie popełnione przez siły zbrojne pozostające pod jego rzeczywistym dowództwem i kontrolą (command responsibility).
Bemba Gombo jest obywatelem Demokratycznej Republiki Konga a jego zbrodnie w RŚA związane są z jego zaangażowaniem w wojnę domową po stronie Ange-Felixa Patassego, ówczesnego prezydenta RŚA.
Bemba Gombo jest postacią kontrowersyjną także w swoim kraju, gdzie podczas kampanii prezydenckiej, w której był kandydatem na prezydenta (przegrał z Josephem Kabilą), oskarżano go o ludożerstwo, którego ofiarami byli Pigmeje (zob. tu oraz np. tu), on sam jednak zdecydowanie temu zaprzecza. 

Ciekawostką jest, szczególnie z tego powodu, że zarzuty dotyczyły zbrodni na tle seksualnym, że Izba Orzekająca składała się z samych kobiet: Sylvia Steiner, Kuniko Ozaki i Joyce Aluoch.

Wyrok Trybunału: tu.

Brak komentarzy: