wtorek, 7 maja 2013

Robert Azevêdo nowym szefem WTO

Brazylijczyk Robert Azevêdo został nowym Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO).  O procesie wyłaniania nowego szefa WTO informowaliśmy wcześniej tu oraz tu.
Nowy Dyrektor Generalny WTO jest zawodowym dyplomatą i, w przeciwieństwie do Hermino Blanco, który był drugim kandydatem na ‘krótkiej liście’, nie jest uważany za zdecydowanego zwolennika dalszej liberalizacji handlu. W przeciwieństwie do Blanco Azevêdo jest także znakomicie obeznany z działaniem WTO - od 2008 r. jest ambasadorem Brazylii przy tej organizacji. Zwraca się jednak uwagę na jego rolę w negocjacjach multilateralnych, gdzie zdarzało mu się blokować postęp negocjacji w obronie pozycji przyjętych przez Brazylię.
Przed nowym Dyrektorem Generalnym stoi ogromne wyzwanie wzmocnienia pozycji WTO. Może to być trudne zadanie w świetle rosnącego trendu regionalizacji międzynarodowych uregulowań handlowych, przejawiającego się nowymi inicjatywami negocjowania bilateralnych i regionalnych umów o strefach wolnego handlu (FTAs).
WTO ma oficjalnie potwierdzić wybór w środę (8 maja) rano. Azevêdo obejmie funkcję we wrześniu br.

Brak komentarzy: