niedziela, 15 lutego 2015

Wyrok ws. Sharia4Belgium

W mijającym tygodniu belgijski sąd w Anvers wydał wyrok w sprawie członków grupy Salafitów, Sharia4Belgium, uznanej za organizację terrorystyczną prowadzącą rekrutację bojowników do walk w Syrii. 


W stosunku do jej mentora i lidera, 32 letniego Fouad Belkacem, sąd orzekł karę 12 lat pozbawienia wolności (Le Monde, Le responsable de Sharia4Belgium condamné à douze ans de prison). Siedmiu kolejnych oskarżonych skazano na kary pozbawienia wolności od 3 do 5 lat (część kar w zawieszeniu). Łącznie od października ubiegłego roku w Belgii postępowania wszczęto przeciwko 46 osobom bezpośrednio uczestniczącym lub pomagającym grupie w szerzeniu koncepcji Państwa islamskiego w Belgii i zbrojnego międzynarodowego dżihadu. 37 z tej grupy nadal przebywa w Syrii lub, jak się podejrzewa, zginęło.

Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy, swoje pobyty w Syrii tłumacząc przesłankami humanitarnymi lub legalną, zdaniem zainteresowanych, walką z reżimem Al-Assada.

Równocześnie RB ONZ zdołała jednomyślnie przyjąć Rezolucję 2199 (2015) w której potępiono wszelki handel z Al-Qaidą, Islamic State in Iraq and the Levant (ISIL) i Al-Nusrah Front (ANF), przypominając zarazem o zamrożeniu aktywów członków tych organizacji oraz osób z nimi związanych (Rezolucja RB 2161 (2014)) ()SC/11775.

Brak komentarzy: