Niespełna miesiąc po Monitorze Globalnych Trendów Inwestycyjnych UNCTAD (zob. nasz post tutaj) ukazały się Statystyki arbitrażowe ICSID ze szczególnym uwzględnieniem sporów inwestycyjnych między państwami członkowskimi UE.
Źróło: ICSID, op. cit. |
Na dzień 1 marca 2014 r. w ICSID zarejestrowano 463 spory, z czego w 55 (12%) co najmniej jedną ze stron było państwo UE (absolutnym rekordzistą w tym zakresie są Węgry przeciwko którym wszczęto aż 11 postępowań i Rumunia z 9.; przeciwko Polsce zarejestrowano 3 spory). W 39 przypadkach są to spory wewnątrz-unijne, a w 16 stroną powodową jest inwestor z państwa trzeciego.
3/4 postępowań przeciwko państwom UE wszczęto na podstawie BITu, a 1/4 na podstawie Traktatu Karty Energetycznej. Z kolei wg. kryterium przedmiotowego najwięcej sporów dotyczy branż energetycznej (24%), finansów (13%) oraz ropy/gazu/górnictwa i ITC (po 7%), aczkolwiek aż 25% sklasyfikowano w kategorii "inne".
W kontekście choćby europejskich obaw przed uwzględnieniem ISDS w TTIP (do czego nawiązywaliśmy tutaj), czy amerykańskich inicjatyw na rzecz ochrony "ochrony suwerenności USA" przed arbitrażem inwestycyjnym (tu) warto podkreślić, że w 19% sporów przeciwko państwu UE trybunał odmówił merytorycznego zbadania sprawy ze względów jurysdykcyjnych, a w 50% oddalił roszczenia. Częściowe lub pełne uwzględnienie żądania inwestora miało miejsce w 31% przypadków. W 36% strony osiągnęły porozumienie lub z innego powodu nie doszło do wydania wyroku arbitrażowego. (zob. także wykres powyżej).
Na podstawie dokumentu ICSID trudno natomiast dyskutować z innym powszechnym przekonaniem dotyczącym homogeniczności grupy arbitrów: male, pale, and stale. W okresie objętym badaniem strony (lub arbitrzy wyznaczeni przez strony) na arbitrów powołały 451 osób z UE, 276 z USA i 69 z innych państw Europy zachodniej. Względnie liczna reprezentowana jest jeszcze Ameryka Łacińska (115 arbitrów), natomiast żaden inny region nie miał powyżej 100 arbitrów. Proporcje te są bardziej zrównoważone w przypadku arbitrów powoływanych przez ICSID. Spośród unijnych arbitrów 155 pochodziło z Francji, 133 z Wielkiej Brytanii, a 74 z Hiszpanii. Żadnego z Polski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz