sobota, 11 kwietnia 2015

25'000 użytkowników pozywa Facebook'a

W sierpniu ubiegłego roku pisaliśmy o zamknięciu przez austriackiego studenta Maxa Schremsa listy zgłoszeń dla chętnych do przystąpienia do pozwu zbiorowego przeciwko Facebookowi-Europa, z siedzibą w Dublinie, o naruszenie prywatności użytkowników portalu.

W miniony czwartek w wiedeńskim sądzie Scherms złożył pozew o naruszenie unijnego prawa do prywatności, masową inwigilację i przekazywanie amerykańskiej agencji NSA danych do programu PRISM (The Guardian, Class action privacy lawsuit filed against Facebook in Austria). Każdy z 25'000 powodów domaga się "symbolicznych" 500 euro odszkodowania, co łącznie daje kwotę roszczenia 10 mln euro. Kolejnych 55'000 osób wyraziło chęć przystąpienia do postępowania na dalszym etapie (jak informowaliśmy w ubiegłym roku, listę zamknięto decyzją Schremsa i współpracującej kancelarii prawnej). 

Facebook kontestuje zarówno dopuszczalność pozwu zbiorowego, jak i właściwość terytorialną austriackiego sądu (EU Observer, Facebook risks fresh trial in Austrian court).

Z kolei 24 marca przed Trybunałem Sprawiedliwości odbyła się rozprawa ws. pytania prejudycjalnego irlandzkiego High Court, który do czasu wyjaśnienia kwestii związanych z zasadami transatylantyckiego przekazywania danych osobowych zawiesił rozpatrywanie skargi Schremsa. Oceniając jakość ochrony danych osobowych, na podstawie tzw. safe harbour accord z 2000 roku, pełnomocnik Komisji Europejskiej Bernhard Schima  zasugerował, że najwłaściwszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji może być zamknięcie konta na Facebook'u (Bloomberg, Want Privacy? Then Dump Facebook Account, EU Court Told).

Rzecznik Generalny Yves Bot zapowiedział publikację swojej opinii w sprawie pod koniec czerwca.

Brak komentarzy: