19 listopada 2021 r. dr Elżbieta Mikos-Skuza została ponownie wybrana na członkinię Międzynarodowej Komisji ds. Ustalania Faktów działającej na podstawie art. 90 Pierwszego protokołu dodatkowego do konwencji genewskich z 1949 r. (zobacz tutaj oraz tutaj). Jej kolejna kadencja będzie więc trwała od 2022 do 2027 r.
Wybory organizowała Szwajcaria jako depozytariusz protokołu dodatkowego, a mogli w nich głosować przedstawiciele 76 państw, które obecnie uznają kompetencje komisji,
Dr Mikos-Skuza (która jest członkinią Komisji od 2001 r.) uzyskała fantastyczny wynik, gdyż za jej kandydaturą zagłosowało 54 państw z 58 głosujących.
Wśród innych wybranych osób znaleźli się:
RACHID BELHADJ (Algieria)
HOLGER FEDERICO MARTINSEN (Argentyna)
VAIOS KOUTROULIS (Belgia)
ALFREDO LABBÉ (Chile)
DYANNE MARENCO GONZALEZ (Kostaryka)
THILO MARAUHN (Niemcy)
TATIANA EDDIE RAZAFINDRAVAO (Madagaskar)
SUKHBOLD SUKHEE (Mongolia)
ELŻBIETA MIKOS-SKUZA (Polska)
MATEUS KOWALSKI (Portugalia)
NOOR IBRAHIM AL-SADA (Katar)
KATARÍNA ŠMIGOVÁ (Słowacja)
ÅSA MOLDE (Szwecja)
MOHAMED AL KAMALI (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
ROBIN MCNEILL LOVE (Zjednoczone Królestwo)
Warto pamiętać, że Komisja składa się z ekspertów zarówno z zakresu prawa, medycyny, wojskowości, kryminalistyki, gdyż jej zadaniem jest ustalanie faktów dotyczących potencjalnego naruszenia prawa konfliktów zbrojnych. Dotychczas komisja została wykorzystana tylko w związku z prośbą wystosowaną przez OBWE w sprawie zbadania jednego z incydentów podczas konfliktu na Ukrainie. W wielu innych sytuacjach (np. konflikt w Afganistanie, Kolumbii a obecnie w Etiopii) kwestia użycia komisji była dyskutowana, ale państwa nadal są niezwykle niechętne do wykorzystania komisji. Obiektywna analiza faktów i poufne wskazówki co do poprawy implementacji międzynarodowego prawa humanitarnego nie są więc wysoko cenione przez państwa ze szkodą dla ich obywateli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz