wtorek, 8 marca 2016

Rada Bezpieczeństwa zaostrza sankcje przeciwko KRLD

Przed miesiącem informowaliśmy, że w związku z brakiem szybkiej reakcji ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ na przeprowadzone przez Pjongjang testy balistyczne, środki odwetowe zaczęły przyjmować kolejne państwa. Mimo że czas reakcji Rady pozostawiał wiele do życzenia, wydaje się że warto jednak było poczekać.

Mocą jednomyślnie przyjętej (sic!) Rezolucji 2270(2016) członkowie Rady z całą mocą potępili styczniowe testy, które określono mianem pogwałcenia i rażącego zignorowania wcześniejszych rezolucji RB ONZ odnoszących się do KRLD oraz Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej. Wydarzenia zostały uznany za poważne zagrożenie dla pokoju i stabilności w regionie oraz poza nim. Koreę wezwano do natychmiastowego zaprzestania wszelkich aktywności związanych z rozwojem programów balistycznego i nuklearnego.

Dalej, Rada zobowiązała wszystkie państwa do kontroli ładunków przewożonych drogą lądową, morską oraz lotniczą, pochodzących z lub zmierzających do Korei Północnej. Państwa zobowiązano także do uniemożliwienia, w ramach odnośnych jurysdykcji, wszelkich form prawnych udostępnienia KRLD środków transportu oraz obsługi takowych. 

Państwa mają uniemożliwić podmiotom podlegającym ich jurysdykcji rejestracji w Korei środków transportowych. Odmówione zostanie także prawo lądowania oraz przelotu wszystkim statkom powietrznym przewożącym n pokładzie towary objęte embargiem.

Pjongjang zostało objęte embargiem na surowce naturalne (węgiel, rudy żelaza, złoto, rudy wanadu, rudy tytanu, rzadkie minerały) oraz paliwa lotnicze. 

Indywidualne sankcje zastosowano wobec funkcjonariuszy reżimu, którzy brali udział w programach naruszających dotychczasowe rezolucje Rady Bezpieczeństwa oraz zabroniono szkolenia obywateli połnocnokoreańskich w tym zakresie. 

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podkreśliły, że są to najostrzejsze sankcje zastosowane przez Radę w ostatnich dekadach.

Przedstawiciel Chin wyraził zaś nadzieję, że rezolucja będzie stanowić punkt wyjścia do deeskalacji napięć na Półwyspie koreańskim, co jednak będzie zależeć od wznowienia negocjacji pokojowych i postępów w zakresie odejścia od programu nuklearnego. Również Rosja uznała sankcje za "dość ostre" ale niezbędne dla zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa. 

Zob. także oświadczenie rzecznika prasowego SG ONZ.

Brak komentarzy: