sobota, 26 października 2019

UNESCO - wystawa odzyskanych skarbów kultury

 Źródło: https://www.onuitalia.com/2019/10/07/the-art-of-saving-art-treasures-recovered-by-italian-carabinieri-on-display-at-unesco-headquarters

W dniach 1-17 października 2019 r., UNESCO gościło w swojej paryskiej siedzibie niezwykłą wystawę pt. "Odzyskane skarby", prezentującej szereg skradzionych lub nielegalnie wywiezionych dóbr kultury, które zostały odzyskane dzięki staraniom włoskich karabinierów. W swoim przemówieniu inauguracyjnym dyrektor generalna UNESCO, Audrey Azoulay, podkreśliła znaczenie współpracy międzynarodowej umożliwiającej realizację celów Konwencji UNESCO z 1970 r. dotyczącej środków zmierzających do zakazu i zapobiegania nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury. Azoulay wskazała na wyjątkowe znaczenie relacji pomiędzy Republiką Włoską a UNESCO, dzięki pracy specjalnej jednostki włoskich karabinierów wyspecjalizowanej ws. przestępstw przeciwko dobrom kultury (wł. Comando Carabinieri Tutela Patrimonio Culturale). Wystawa, zorganizowana przez włoskie przedstawicielstwo przy UNESCO, miała za zadanie promocję nowej grupy zadaniowej złożonej z ekspertów ds. ochrony dziedzictwa kulturowego, służącej w ramach kulturowego peacekeepingu. Powstała ona mocy memorandum - "Task Force in the framework of UNESCO’s Global Coalition. Unite4Heritage” - podpisanego przez Włochy i UNESCO w 2016 r. Skład i zadania tej grupy są zbudowane w oparciu o doświadczenia karabinierów.

W dniu 2 listopada 2015 r. 38. Konferencja Generalna UNESCO przyjęła uchwałę nr 49 - "Wzmocnienie działań UNESCO na rzecz ochrony kultury i promocji pluralizmu kulturowego w razie konfliktu zbrojnego". Jest ona postrzegana jako dokument założycielski nowej globalnej strategii "kulturowego peacekeepingu", która opiera się na dwóch elementach: (1) włączeniu aspektu kulturowego do mandatów operacji pokojowych, w których zagrożone jest dziedzictwo kulturowe, oraz (2) utworzeniu grupy zadaniowej złożonej z ekspertów ds. ochrony dziedzictwa kulturowego. Pierwszym krokiem do urzeczywistnienia tej strategii była właśnie inicjatywa rządu włoskiego. Niedawno powołana grupa zadaniowa, nazwana na cześć globalnej inicjatywy UNESCO ("Unite4Heritage"), opiera się w dużej mierze na włoskiej jednostce karabinierów ds. ochrony dziedzictwa kulturowego" (Comando Carabinieri  per la Tutela del Patrimonio Culturale). Oprócz zaangażowania wojskowego, grupa zadaniowa jest wspierana przez personel cywilny, w tym archeologów, historyków sztuki i ekspertów w dziedzinie konserwacji zabytków. W memorandum z 2016 r. ustanowiono także Międzynarodowe Centrum Szkoleniowo-Badawcze ds. Ekonomii Kultury i Dziedzictwa Światowego z siedzibą w Turynie. 

Personel grupy był już zatrudniony w Iraku w trzydziestu różnych szkoleniach organizowanych dla irackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Kultury i Starożytności. Przeszkolono ponad 850 osób, a obecnie grupa zadaniowa nadal działa w ramach długoterminowych misji w Bagdadzie i Erbilu. Kilka miesięcy po jej utworzeniu grupa została wezwana do interwencji na obszarach dotkniętych niszczycielskimi trzęsieniami ziemi, które nawiedziły centralne i południowe Włochy w latach 2016-2017. Grupa zadaniowa prowadzi także dochodzenia mające na celu wykrycie sprawców przestępstw przeciwko dziedzictwu kulturowemu, a także odzyskiwaniu skradzionych lub nielegalnie wywiezionych dóbr kultury. Ponadto, grupa ekspertów nadzoruje działalność handlową w sektorze i sprzedaż dóbr kultury, dokonuje przeglądu środków zapobiegawczych dla muzeów, bibliotek i archiwów oraz zarządza bazą danych utraconego dziedzictwa kulturowego.

Po wyjeździe z Paryża wystawa będzie prezentowana w Nowym Jorku i Pekinie.

Więcej tu, tu i tu.

Źródło: https://www.esteri.it/mae/en/sala_stampa/archivionotizie/retediplomatica/2019/10/parigi-mostra-tesori-ritrovati-l-arte-di-salvare-l-arte.html

1 komentarz:

Maria pisze...

Gratulacje!!! Wspaniale, że są jeszcze ludzie którym zależy na polskiej sztuce i odzyskują takie perełki. Pozdrawiam