7 listopada Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Francja nie dopełniła swoich obowiązków wynikających z dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Trybunał stwierdził, że Francja nie zapewniła sprawnego systemu zbierania ścieków dla Basse-Terre oraz oczyszczalni dla Ajaccio-Sanguinaires, Basse-Terre, Bastia-Nord, Cayenne-Leblond oraz Saint-Denis. Wszystkie te miejscowości mają powyżej 15000 mieszkańców, a dyrektywa wymaga, aby dla aglomeracji miejskich powyżej 15000 mieszkańców zapewniony był skuteczny odbiór oraz oczyszczanie ścieków do końca 2000 r., natomiast dla aglomeracji pomiędzy 2000 a 15000 mieszkańców do końca 2005 r.
Co ciekawe Francja nie negowała, że w ogóle doszło do złamania dyrektywy. Francja przekonywała, że pełne wykonanie dyrektywy nastąpi w 2014 r., a w odniesieniu do Basse-Terre nastąpiło już w 2013 r. Trybunału nie przekonała ta argumentacja. Wskazał on na fakt, że ocenia stan wykonania zobowiązań pantwa na dzień wyznaczony przez Komisję w uzasadnionej opinii (w tej sprawie był to 17 grudnia 2008, a więc wyjątkowo dawno).
Przedmiotowa sprawa jest kolejną przegraną państwa członkowskiego w sprawie o brak wykonania zobowiązań wynikajacych z dyrektywy 91/271/EWG.Trybunał konsekwentnie bierze pod uwagę faktyczne jej wykonanie. W sprawie C-301/10 Komisja przeciwko Wielkiej Brytanii stwierdził, że Wielka Brytania uchybiła swoim
zobowiązaniom na podstawie dyrektywy Rady 91/271/EWG. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii, a konkretnie
w Londynie w system zbierania i oczyszczania ścieków funkcjonował był on
przejściowo niewydolny z powodu nadmiernej ilości wód opadowych. Trybunał
Sprawiedliwości uznał to za złamanie zobowiązań Wielkiej Brytanii, gdyż w
dyrektywie nie przewidywano tego typu wyjątku. Podobnie TS orzekł w sprawach C‑530/07
Komisja przeciwko Portugalii
oraz C‑343/10 Komisja przeciwko Hiszpanii,
gdzie jednak wprost chodziło o brak oczyszczalni lub systemu oczyszczania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz