środa, 10 grudnia 2014

Piotr Hofmański został wybrany na sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego!!!

Dziś w  nocy (wybory odbywały się w Nowym Jorku) Zgromadzenie Państw Stron zdecydowało o wyborze polskiego kandydata na stanowisko sędziego MTK! Jest to niebywały sukces, od lat żaden Polak nie piastował tak prestiżowego stanowiska w międzynarodowych sądach i żaden nie był jeszcze sędzią w Międzynarodowym Trybunale Karnym! Nie była to też łatwa kampania, pisaliśmy wielokrotnie o trudnościach związanych ze znikomą promocją ewentualnych kandydatów czy osiągnięć polskiej nauki (zobacz np. tu). Dziś jednak należy odnotować po prostu wielki sukces!

Panie Profesorze - nasze szczere gratulacje!

Zgromadzenie Państw Stron obraduje od 8 grudnia. W czasie pierwszej rundy wyborów wybrano jedynie sędziego z Korei Południowej, kolejne rundy były bezowocne, przekładane i opóźniane; część państw (Tunezja, Madagaskar, Estonia) wycofała swoich kandydatów po trzeciej rundzie. Dość powiedzieć, że prof. Hofmański jest dopiero drugim wybranym kandydatem (uzyskał 87 głosów), a wybory nadal trwają i zostały jeszcze 4 stanowiska do obsadzenia. Na Twitterze, gdzie można śledzić wybory na bieżąco (hasło #ASP13), pojawiają się komentarze, że przypomina to europejski koncert Eurowizji. Nam jednak bardziej przywodzi to na myśl ciężki maraton niż kiczowate popisy.

O kolejnych decyzjach Zgromadzenia dotyczących wyborów, a także innych kwestii omawianych przez państwa poinformujemy niebawem.

Brak komentarzy: