czwartek, 11 grudnia 2014

Potwierdzenie zarzutów wobec Charles'a Blé Goudé

W marcu pisaliśmy o zatrzymaniu przez MTK Charlesa Blé Goudé byłego ministra sportu i młodzieży w rządzie Laurenta Gbagbo, zobacz informację tu. Przpisuje mu się odpowiedzialność karną za popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości w czasie powyborczych potyczek na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Dziś Izba Przedprocesowa wydała decyzję o potwierdzeniu zarzutów (zobacz tu) wskazując, że istnieją dostateczne dowody aby stwierdzić (there is sufficient evidence to establish substantial grounds to believe), że jest on osobiście odpowiedzialny za zbrodnie przeciwko ludzkości w tym morderstwa i zgwałcenia lub alternatywnie usiłowanie morderstwa i prześladowań (zob. par. 182 decyzji).

Opinię częściowo odrębną złożyła sędzia Van der Wyngaert (zobacz tu), która choć uznała że dowody w sprawie są raczej słabe (użyła słowa thin) to zgodziła się co do meritum, że czyny oskarżonego najlepiej scharakteryzować odnosząc się do art. 25 ust. 3 (b) i (c), który stanowił podstawę przypisania odpowiedzialności karnej w decyzji Izby.

Brak komentarzy: