poniedziałek, 24 marca 2014

Weź kałasznikowa i postrzelaj do oponentów - sprawa Charles'a Blé Goudé

Podczas weekendu do Międzynarodowego Trybunału Karnego dostarczono Charles’a Blé Goudé. Znajduje się on obecnie w Centrum zatrzymań w Scheveningen. Jego zatrzymanie ma związek z sytuacją na Wybrzeżu Kości Słoniowej, pisaliśmy o tym w zeszłym roku.


Nakaz aresztowania został wydany przez MTK w grudniu 2011 roku (tu). Blé Goudé został schwytany w 2013 roku w Ghanie i dostarczony do Abidżanu skąd przekazano go właśnie do MTK. Nakaz aresztowania dotyczy indywidualnej odpowiedzialności karnej Blé Goudé za zbrodnie przeciwko ludzkości (morderstwa, zgwałcenia i inne zbrodnie seksualne oraz prześladowania), które miały miejsce na Wybrzeżu Kości Słoniowej w ramach potyczek powyborczych od 2010 roku i które przypisuje się milicjom oraz służbom lojalnym wobec prezydenta Gbagbo.

Blé Goudé jako minister sportu i młodzieży (w rządzie Laurenta Gbagbo, o którym pisaliśmy tu) wsławił się na przykład tym, że przeszkolił ok. 5000 młodzieży (szkolenie trwało 4 tygodnie), zwolenników prezydenta Gbabgo, wyposażył ich w karabinki AK47s (potocznie zwane kałasznikowami) i wypuścił na ulice Wybrzeża Kości Słoniowej.

Brak komentarzy: