środa, 16 marca 2016

Spotkanie prezydenta Dudy z delegacją Senatu USA

Niedawno informowaliśmy, że w obronę rządów prawa w Polsce zaangażowały się Stany Zjednoczone. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zaprzeczył wprawdzie, jakoby USA zabiegały o niezależność Trybunału Konstytucyjnego (tam też komentarz dla TVN24 do wypowiedzi ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza dot. legitymacji USA od instruowania Polaków nt. demokracji), jednak kwestia ta najpewniej zostanie poruszona w najbliższą sobotę. 

Dość przypomnieć, że w lutym sekretarz stanu John Kerry wyraził zadowolenie ze współpracy Polski z Komisją Wenecką (US DoS, Remarks With Polish Foreign Minister Witold Waszczykowski). O końcowym raporcie Komisji pisaliśmy tuWtedy też apel do premier  Beaty Szydło o respektowanie zasady rządów prawa, praw człowieka i ochronę mediów wystosowali senatorowie, Ben Cardin i Richard J. Durbin (Demokraci) oraz John McCain (Republikanin). List, sygnowany przez autorów jako "przyjaciół Polski", został jednak przez Warszawę odebrany negatywnie (Associated Press, Poland angry at criticism from US senators over rule of law, Polskie RadioPolish FM slams ‘rule of law’ letter from US senators).

Teraz, w jednym z wywiadów urzędnik amerykańskiej administracji wyjaśniał, że w interesie USA jest pozostanie Polski w gronie praworządnych demokracji liberalnych, zatem gdy ciało takie jak Komisja Wenecka zgłasza zastrzeżenia odnośnie do zasady trójpodziału władz, Stany Zjednoczone bacznie takie państwo obserwują (Politico, Polish-American romance sours). 

Najbliższa okazja do wymiany poglądów nt. spraw istotnych w relacjach bilateralnych nadarzy się sobotę. W Krakowie prezydent Duda spotka się z delegacją amerykańskich senatorów (TVN24, Prezydent Duda spotka się z amerykańskimi senatorami. Znamy skład delegacji, GW, Andrzej Duda spotka się z senatorami USA. Porozmawiają o relacjach polsko-amerykańskich). W skład grupą mają wejść: Barbara Mikulski (podobnie jak Ben Cardin ze stanu Maryland) i Mark Warner (oboje z partii demokratycznej), Daniel Coats i Richard Burr (partia republikańska) oraz Angus King Jr. (niezrzeszony). 

Zgodnie z oświadczeniem kancelarii prezydenckiej, spotkanie ma być poświęcone przede wszystkim przygotowaniom do lipcowego szczytu NATO w Warszawie. 

Wcześniej Andrzej Duda będzie uczestniczyć w IV Szczycie Bezpieczeństwa nuklearnego w Waszyngtonie.

Zob. także:


Brak komentarzy: