środa, 7 grudnia 2016

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślna ws. KRLD

Na mocy Rezolucji 2321(2016) w środę 30 listopada Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zadecydowała o zaostrzeniu sankcji wobec Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Stanowi to reakcję na przeprowadzony we wrześniu 5. test nuklearny od czasu pierwszych prób jądrowych (i sankcji ONZ) w 2006 r. (BBC, North Korea claims success in fifth nuclear test). 

Sankcje objęły:

  • Za wyjątkiem obrotu niezbędnego dla potrzeb humanitarnych, Korea Północna została objęta embargiem m.in. na węgiel i żelazo, miedź, nikiel, srebro i cynk, jak również helikoptery i statki.
  • Ograniczono dostęp północnokoreańskich przedstawiciel dyplomatycznych i konsularnych do usług bankowych, oraz zawężono możliwość utrzymywania siatki przedstawicielstw.
  • Za wyjątkiem programów medycznych, zawieszono współpracę naukową i techniczną z naukowcami działającymi w imieniu lub sponsorowanymi przez rządu w Pjongjangu. 
  • Rozszerzono listy podmiotów objętych zakazami podróży oraz zamrożeniem aktywów.
Rezolucję przyjęto na podstawie art. 41 (tj. Rozdziału VII) Karty wobec "rażącego pogwałcenia wcześniejszych rezolucji" oraz Traktatu o nieproliferacji. Tekst Rezolucji wraz z m.in. oświadczeniami przedstawicieli państw zasiadających w Radzie dostępne są tutaj

Bezpośrednio do uchwaleniu Rezolcji 2321 reżim sankcji wobec KRLD zaostrzyły Korea Południowa i Japonia (Corriere della Sera, Esplora il significato del termine: Seul e Tokyo, nuove sanzioni contro la Corea del Nord dopo i test nucleariSeul e Tokyo, nuove sanzioni contro la Corea del Nord dopo i test nucleari)

Korea Północna uznała zaś Rezolucję za przyczynek do zaostrzenia napięć w regionie i zapowiedziała zdecydowane działania na rzecz samoobrony i przepędzenia wszystkich wrogów, uzasadniając przeprowadzone testy zagrożeniem ze strony Stanów Zjednoczonych "i innych wrogich sił". Opublikowano także zdjęcia Kim Dzong Una nadzorującego manewry wojskowe (CNN, North Korea shows defiance after new sanctions).

O poprzednich testach i sankcjach ONZ pisaliśmy w marcu b.r..

Brak komentarzy: