wtorek, 29 września 2015

Lista państw, w których może dojść do masowych mordów

Kilka dni temu Early Warning Project (Center for the Prevention of Genocide) opublikował najnowszą mapę ryzyka, która pokazuje, gdzie ich zdaniem może dojść do masowych zabójstw.
Otóż na liście państw największego ryzyka znalazły się:
  1. Mianma (d. Birma)
  2. Nigeria
  3. Sudan
  4. Egipt
  5. Republika Środkowej Afryki
  6. Południowy Sudan
  7. Demokratyczna Republika Konga
  8. Afganistan
  9. Pakistan
  10. Jemen
W szczególności w Mjanma istnieją sygnały, że może dojść do ludobójstwa (spełniającego przesłanki konwencyjne), gdyż jak twierdzi Cameron Hudson, sytuacja w tym państwie przypomina sytuację w Niemczech w latach 30 tych XX wieku lub w Rwandzie w latach 90 tych XX wieku, chodzi o zagrożenie dla ludu Rohingja (muzułmańska grupa etniczna).

Jeśli chodzi o Europę, to w większości państw, w tym w Polsce, ryzyko ocenione zostało na zaledwie 0,1%. Na mapie wyróżniono jednak Ukrainę, gdzie ryzyko jest na poziomie 1,7% (a w Rosji przykładowo zdaniem Early Project jest na poziomie 0,9%).

Charakterystyczne, że sytuacje z wymienionych wyżej 10 państw, w większości są przedmiotem rezolucji RB (i to od lat). Osobnych rezolucji póki co nie ma w sprawie Pakistanu, Egiptu czy Nigerii, czy Mjanma - każde z tych państw utrzymuje, że świetnie sobie radzi z problemami na ich terenie, a RB - choć sytuacje w tych państwach omawiała - uznaje, że nie można mówić jeszcze o zagrożeniu dla pokoju w ich przypadku.

Brak komentarzy: