poniedziałek, 27 marca 2017

Szczyt Ligi Arabskiej a aresztowanie Al-Bashira

Dużymi krokami zbliża się 28 szczyt Ligi Arabskiej, który rozpoczyna się 29 marca w Ammanie, stolicy Jordanii. W styczniu król Jordanii Abdullah II wysłał zaproszenie do udziału w szczycie do prezydenta Sudanu Omara Al-Bashira, wobec którego Międzynarodowy Trybunał Karny wydał już dwa nakazy aresztowania dotyczące między innymi popełnienia zbrodni ludobójstwa. Minister spraw zagranicznych Sudanu Ibrahim Gandhour potwierdził, że Bashir mimo natłoku obowiązków weźmie udział w szczycie.

Jordania, która jest stroną Statutu MTK powinna albo odmówić wjazdu Bashirowi, albo aresztować go i przekazać do Trybunału. Nie zamierza tego jednak zrobić, odrzucając wezwania do wywiązania się ze swoich zobowiązań wobec MTK wyrażane chociażby przez Human Rights Watch

Nie byłaby to zresztą pierwsza próba aresztowania prezydenta Sudanu. Nie tak dawno pisaliśmy o tym, jak inne państwa również nie wywiązały się z obowiązku schwytania Al-Bashira i przekazania go międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości (zobacz tu) podczas szczytu Unii Afrykańskiej. Więcej  także  tu. 

Zabawa w kotka i myszkę trwa. Będziemy informować na bieżąco o ewentualnych zmianach w statusie prezydenta Sudanu.

Brak komentarzy: