czwartek, 27 lipca 2017

Sprzeciw prezydenta Trumpa, Rosji i UE wobec nowych amerykańskich sankcji

Większością głosów 419-3 Izba Reprezentantów opowiedziała się za rozszerzeniem sankcji wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej, odpowiednio w reakcji na agresję na Ukrainie i ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r., na rozwój programu nuklearnego, a wreszcie na agresywną politykę zbrojeniową.

Ustawa Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA) została przyjęta wbrew sprzeciwowi Białego Domu. Prezydenckiej administracji nie podoba się uzależnienie decyzji ws. ewentualnego uchylenia sankcji od uzyskania zgody Kongresu (The Guardian, US House decisively votes to approve new sanctions against Russia). 

Głosowanie w Izbie Reprezentantów zbiegło się w czasie z przesłuchaniem zięcia prezydenta, Jareda Kushnera, m.in w sprawie korzystania na potrzeby kampanii wyborczej z rosyjskich materiałów kompromitujących Hillary Clinton (a wykradzione z jej poczty). Biały Dom kategorycznie odciął się od oskarżeń określając je mianem "polowania na czarownice".

Krytyczna wobec rozszerzenia sankcji jest nie tylko Rosja, boleśnie odczuwająca dotychczasowe środki, która z ogłoszeniem kroków odwetowych ma się jednak wstrzymać do zakończenia procedury legislacyjnej, ale także Unia Europejska (MSNBC, US sanctions have taken a big bite out of Russia's economy). Adresatami sankcji są bowiem rosyjskie spółki sektora ropy i gazu, w tym rosyjski Gazprom budujący (wspólnie z Niemcami) Nord Stream 2. Sankcjami objęte zostaną wreszcie sektory finansowy, kolejowy, transportowy i górniczy (NY Times, E.U. Is Uneasy, and Divided, About U.S. Sanctions on Russia). Unia podnosi wreszcie obawy, że jednostronne działanie USA może zniszczyć koalicję z Europą ws. Rosji.

Jean-Claude Juncker zapowiedział, że UE będzie bronić swoich interesów energetycznych i nie zawaha się zastosować środków obronnych. Zdaniem Francji amerykańskie sankcje jako ekstraterytorialne są sprzeczne z prawem międzynarodowym (Le Monde, L’Union européenne prise de court par les sanctions américaines contre Moscou), natomiast według Niemiec są one jedynie przykrywką dla realizacji interesów gospodarczych (France 24, EU and Russia condemn proposed new US sanctions on Moscow). Zarazem budowie Nord Stream 2 przeciwni są m.in. przewodniczący RE Donald Tusk i państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Projekt zostanie teraz poddany pod głosowanie w Senacie, gdzie również powinien uzyskać wysokie poparcie. 

Brak komentarzy: