piątek, 24 kwietnia 2020

Zmarł prof. Janusz Symonides

Z ogromnym żalem przekazujemy informację o śmierci prof. Janusza Symonidesa.

Prof. Symonides (1938-2020) był związany z kilkoma uniwersytetami (zobacz tutaj). Studia rozpoczął w Szkole Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie, gdzie napisał pracę magisterską pod kierunkiem Ludwika Gelberga nt. Kanału Panamskiego. Następnie był asystentem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie uzyskał doktorat za pracę nt. Zagadnienie kontroli międzynarodowej napisanej pod kierunkiem Stanisława Nahlika (na toruńskim uniwersytecie pełnił nawet funkcję prorektora). Z kolei habilitował się na Uniwersytecie Adama Mickiewicza na podstawie pracy Zasada efektywności w prawie międzynarodowym. W XXI wieku związał się już na stałe z Uniwersytetem Warszawskim (Instytutem Stosunków Międzynarodowych) i tamże był wśród studentów znany przede wszystkim z podręcznika pod swoją i prof. Remigiusza Bierzanka redakcją.Pełnił szereg funkcji (był m.in. dyrektorem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dyrektorem Departamentu Praw Człowieka, Demokracji i Pokoju UNESCO w Paryżu - z czego szczególnie był dumny. Opublikował szereg publikacji (także w ostatnich latach), wykładał na wielu uczelniach w kraju i za granicą. Jednak najważniejsze to fakt, że prof. Symonides zawsze miał coś znaczącego do powiedzenia. Jego komentarze były błyskotliwe, trafne, potrafił w sposób niezwykle jasny wyjaśnić każde zagadnienie z zakresu prawa międzynarodowego. Najbliższe było mu prawo morza (ogromnie cieszył się, że mógł orzekać w sprawie The Arctic Sunrise Arbitration (The Netherlands v. Russia) oraz prawa człowieka.


Był wybitnym prawnikiem, o ogromnej klasie, rozpoznawalnym na świecie. Polska i światowa nauka prawa międzynarodowego poniosła ogromną stratę.

Cześć jego pamięci!

2 komentarze:

Anonimowy pisze...Profesor Janusz Symonides pracował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika do 1973 r., pełniąc m.in. funkcję kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego i dyrektora Instytutu Prawno-Ustrojowego, a także prorektora UMK do spraw nauczania w latach 1969-1973. Jego związki z Toruniem nigdy nie ustały, także po objęciu funkcji dyrektora Departamentu Praw Człowieka i Pokoju UNESCO. To z inicjatywy Prof. Symonidesa w Toruniu powstała w 1993 r. pierwsza w Polsce UNESCO Chair for Human Rights and Peace.

Po powrocie z Paryża poza zaangażowaniem na UW współtworzył także od 2000 r. Instytut Stosunków Międzynarodowych na UMK, kierując Zakładem Prawa Międzynarodowego i Wspólnotowego.

Żegnamy Legendę środowiska prawników międzynarodowych.


dr hab. Michał Balcerzak, prof. UMK
Katedra Praw Człowieka, WPiA UMK

Anonimowy pisze...

Profesora Janusza Symonidesa zapamiętam jako osobę, której zawdzięczam zainteresowanie prawem międzynarodowym. Odszedł naukowiec wielkiego formatu, stale zorientowany w trendach i debatach toczących się w dziedzinie, która była jego pasją - także w ostatnich latach, mimo wieku i stanu zdrowia. To również wyjątkowy dydaktyk, który dbał, by jego zajęcia nie ograniczały się tylko do wyłożenia teorii i zawsze poświęcał czas na omówienie z perspektywy prawa międzynarodowego najbardziej aktualnych wydarzeń, okraszając wszystko barwnymi anegdotami, często z własnej praktyki. Nic dziwnego, że na wykłady czy konwersatoria przyciągał rzesze studentów. Z sympatią wspominam okres, gdy opiekował się moją pracą magisterską oraz późniejsze spotkania, czy to podczas konferencji naukowych, czy to podczas obrony mojej rozprawy doktorskiej, którą współrecenzował, a za którego cenne uwagi pozostaję Mu wdzięczny. Żałuję, że nie będziemy już mieli okazji "pogwarzyć".

dr Szymon Zaręba, INP PAN