Stany Zjednoczone poinformowały o ustanowieniu sankcji odwetowych wobec Francji w związku z przyjęciem przez tą ostatnią podatku od świadczenia usług cyfrowych (Le Monde, Taxe GAFA : les Etats-Unis sanctionnent la France... avec sursis). Zdaniem USA podatek ten niesłusznie godzi w interesy amerykańskich potentatów Internetu. Amerykańskie cła odwetowe w wysokości 25% miałyby objąć francuskie towary o wartości ok. 1,15 mld euro.
W związku z zawieszeniem przez Francję poboru nowego podatku do końca roku, USA odroczyły jednak stosowanie dodatkowych ceł celem "umożliwienia stronom wypracowania kompromisowego rozwiązania sporu".
Decyzja wpisuje się w szerszy kontekst reformy na forum OECD.
W styczniu b.r. 137 państw podjęło na forum OECD rozmowy na temat wspólnego podejścia do podatku cyfrowego. Jednym z powodów poszukiwania nowego podejścia jest agresywna optymalizacja podatkowa stosowana przez podmioty pokroju GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple).
Nie czekając na zwieńczenie prac OECD niektóre państwa - w tym Francja oraz Hiszpania, Wlk. Brytania i Włochy - ustanowiły podatek. USA oskarżyły te kraje o dyskryminację amerykańskich spółek, utrzymując że przyjęcie podatku cyfrowego byłoby dopuszczalne tylko w pakiecie z szerszą międzynarodową reformą podatkową (Euractiv, France slams ‘provocation’ as US halts digital tax talks). W rezultacie Stany Zjednoczone wycofały się z rozmów, wstrzymując tym samym prace OECD.
W relacjach dwustronnych Francja i USA porozumiały się co do zawieszenia poboru francuskiego podatku i ewentualnych amerykańskich ceł odwetowych do grudnia 2020 roku (Gouvernment.fr, Digital Tax). Okres ten miał być wykorzystany do wypracowania rozwiązania multilateralnego w odniesieniu do podatku cyfrowego i minimalnych stawek CIT.
Polska wycofała się pod naciskiem USA z planu podatku cyfrowego we wrześniu 2019 roku (BI, Polska chciała opodatkować koncerny z USA. Przyjechał Mike Pence i okazało się, że podatku nie będzie).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz