środa, 26 sierpnia 2020

TikTok i używkownicy WeChat pozywają rząd USA ws. sankcji

TikTok pozwał rząd USA o naruszenie prawa do rzetelnego procesu w związku ze sposobem realizacji przez prezydenta Donalda Trumpa nadzwyczajnych uprawnień gospodarczych (NYT, TikTok Sues U.S. Government Over Trump Ban). Mimo że postępowanie przed federalnym sądem Dystryktu Kalifornia ma charakter krajowy, stanowi ono kolejny przyczynek do postępującej polityzacji reżimu prawnego traktowania inwestycji zagranicznych. Zarazem jest to to kolejna odsłona zimnej wojny amerykańsko-chińskiej.

Trump bans dealings with Chinese owners of TikTok, WeChat | Daily ...

Bezpośrednim przyczynkiem sporu są dwa Dekrety Wykonawcze wydane przez Trumpa 6 sierpnia b.r. zakazujące w ciągu 45 dni dalszych transakcji z TikTokiem oraz z WeChat. Dodatkowo, 14 sierpnia, prezydent Trump zobowiązał ByteDance do wycofania się w ciągu 90 dni z inwestycji z Musical.ly. 


Dekrety z 6 sierpnia zostały przyjęte na podstawie ustawy dot. międzynarodowych sytuacji wyjątkowych, International Emergency Economic Powers Act (IEPPA). Z kolei akt z 14 sierpnia przyjęto w ramach prawnych Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS). Poprzedni prezydenci korzystali z odnośnych kompetencji do stosowania sankcji wobec obcych rządów, względnie przestępców, ale nie zagranicznych przedsiębiorców.

Według oświadczenia TikToka w związku z wniesieniem powództwa dot. Dekretu z 6 sierpnia (na podstawie IEPPA), prezydencka administracja ani nie wskazała w jaki sposób jego działalność stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa USA, ani nie uzasadniła zastosowania sankcji. Spółka podkreśliła, że w związku z obawami o ochronę prywatności amerykańskich użytkowników ich dane przechowywane są na serwerach w USA i Singapurze a nie w Chinach.

Niezależnie od losów powództwa, Dekret Wykonawczy zmusił chińskiego właściciela, spółkę ByteDance, do wycofania udziałów w TikToku. Wyglądało na to że beneficjentem sytuacji będzie Microsft lub powiązane z prezydentem USA Oracle, które postanowiły walczyć o przejęcie aplikacji (Business Insider, Investors in TikTok's parent company are reportedly pushing for Trump-friendly Oracle to acquire the viral-video app). W pewnym momencie transakcja została zagrożona zaskakującym oczekiwaniem Trumpa, żeby rząd Stanów Zjednoczonych miał istotny udział w zyskach ze sprzedaży (BBC, Donald Trump: US Treasury should get cut of TikTok deal).

Z kolei grupa non-profit użytkowników WeChat, WeChat Users Alliance, wystąpiła z powództwem o charakterze konstytucyjnym, zarzucając w szczególności naruszenie Pierwsze poprawki.

Zob. również komentarz  tutaj tutaj.

Brak komentarzy: