piątek, 2 sierpnia 2013

Aix-en-Provence: utrzymany areszt tymczasowy Ablyazova. Wątpliwości dotyczące ekstradycji.

Sąd apelacyjny Aix-en-Provence zadecydował o utrzymaniu tymczasowego aresztu Ablyazova w ośrodku w Luynes do czasu podjęcia decyzji w sprawie ekstradycji (Nice Matin). O ekstradycję opozycjonisty wystąpiła Ukraina, z którą jednak Francji nie wiąże umowa ekstradycyjna. W odniesieniu do ewentualnej ekstradycji do Rosji rzecznik generalny sądu Solange Legras poinformował, że sąd będzie musiał rozstrzygnąć, czy dotrzymano wymogów proceduralnych (Liberation). Kijów ma teraz 40 dni na przedstawienie pełnego wniosku ekstradycyjnego, który co do zasady powinien zostać rozpatrzony w ciągu kolejnych 5 dni.

Według prawnika Petera Sahlasa, występującego w sprawie w charakterze rzecznika rodziny, ukraiński wniosek ekstradycyjny został wystosowany na prośbę Kazachstanu (FT).

W związku z obawami, że Ablyazov jest uzbrojony i dysponuje ochroną, samo zatrzymanie w miejscowości Mouans-Sartoux (nieopodal Cannes), o czym pisaliśmy wczoraj, podobnie jak wcześniejsza próba zatrzymania opozycjonisty przez służby włoskie, została przeprowadzona z wykorzystaniem znacznych sił specjalnych. Obawy okazały się nieuzasadnione.

Brak komentarzy: