środa, 7 sierpnia 2013

Postępowania antydumpingowe i antysubwencyjne ws. eksportu unijnych win do Chin

W reakcji na nałożenie przez Komisję Europejską ceł ochronnych na chińskie panele słoneczne (o zakończeniu sporu pisaliśmy tutaj) Chiny wszczęły z początkiem lipca postępowanie w sprawie praktyk dumpingowych i subsydiowania unijnej produkcji wina (Bloomberg). Celem postępowania jest określenie wpływu europejskiej polityki w tym zakresie na chiński rynek w latach 2009-2012.
Zob. oświadczenie chińskiego Ministerstwa ds. handlu dotyczące wszczęcia postępowania (wersja angielska).

Jak informuje Il Sole 24 Ore władze chińskie zwróciły sie właśnie do sześciu spółek (włoska grupa Cevico, francuskie Castel Freres, Maison Jean Loron, La Guyennoise i Les Grands Chais de France, oraz hiszpańskie Cherubino Valsangiacomo) o przedstawienie w ciągu 37 dni odpowiedzi na szczegółowy kwestionariusz dotyczący struktury finansowania przedsiębiorstw.

Strona chińska podkreśliła, że postępowanie jest kontynuowane, bowiem nie stanowi ono retorsji za warunki eksportu paneli słonecznych ale "efekt orzeczenia sądu w sprawie wszczętej przez chińskich przedsiębiorców".

Sprawa budzi żywe emocje szczególnie we Francji, gdzie producenci - podkreślający że oskarżenie jest bezzasadne - oczekują od Komisji oraz własnego rządu zdecydowanych działań (Liberation).

1 komentarz:

Magdalena S-W pisze...

Komisja też będzie kontynuowała swoje postępowanie: http://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=958.