piątek, 13 czerwca 2014

Andreas Lowenfeld: 1930-2014

Smutna wiadomość nadeszła z Nowego Jorku, gdzie, niespełna dwa miesiące po śmierci żony, w wieku 84 lat zmarł prof. Andreas Lowenfeld. Przez ostatnich 47 lat profesor pracował a uniwersytecie nowojorskim, gdzie w ubiegłym roku nadał prowadził wykłady letnie m.in. z International Litigation and Arbitration oraz International Monetary System (New York Times, Obituary. Andreas Lowenfeld). Wśród przeszło 115 artykułów w periodykach naukowych i 18 książek nie sposób nie wspomnieć choćby o traktacie International Economic Law, którego 6. wydanie ukazało się nakładem OUP w 2008 roku. 

Trudno wreszcie wymienić wszystkie funkcje, które prof. Lowenfeld - zwolennik łączenia pracy akademickiej z praktyką - pełnił m.in. w administracji Stanów Zjednoczonych, jako pełnomocnik w sporach przed Sądem Najwyższym USA, Amerykańsko-Irańskim Trybunałem ds. Roszczeń i MTSem, czy jako arbiter w licznych sporach z zakresu prawa prywatnego i publicznego (szerzej: Opinio Juris, Andreas Lowenfeld: A Life Illuminating the Path).

Z opowieści jego dawnych uczniów nade wszystko wyłania się jednak obraz ciepłej i chętnej do pomocy osoby, skłonnej dzielić się swoim ograniczonym czasem i wielkim doświadczeniem.Brak komentarzy: