niedziela, 15 czerwca 2014

Minister Spraw Zagranicznych Ugandy wybrany przewodniczącym 69. sesji ZO ONZ

W ubiegłą środę (11 czerwca) Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało Przewodniczącego na czas  nadchodzącej 69. sesji. Został nim, przez aklamację, Sam Kahamba Kutesa - Minister spraw zagranicznych Ugandy. 

Gratulując wyboru, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wskazał na bogate i różnorodne doświadczenia elekta jako prawnika, parlamentarzysty, ministra finansów i Ministra spraw zagranicznych, które pozwoliły mu zdobyć umiejętności niezbędne w pełnieniu funkcji przewodniczącego ZO ONZ, wymagającej by ten, kto ją pełni był "cichym przewodnikiem, posłańcem, budowniczym kompromisu". Swoje stanowisko nowy Przewodniczący obejmie we wrześniu 2014 r., wraz z rozpoczęciem 69. sesji ZO. Więcej informacji na stronie UN News Centre

Wyborowi Kutesy towarzyszą jednak poważne kontrowersje związane z jego poparciem dla przyjętej niedawno w Ugandzie ustawy penalizującej zachowania homoseksualne (zobacz nasze posty tu i tu) oraz z pojawiającymi się już od kilku lat oskarżeniami o korupcję - szerzej zob. tutaj.Brak komentarzy: