czwartek, 31 grudnia 2015

Amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi w przeddzień zniesienia sankcji

Na kilka tygodni przed wejściem w życie Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania zawartego z Iranem ws. prowadzonego przez to państwo programu badań nuklearnych  z lipca tego roku (zob. nasz post nt. odnośnej Rezolucji RB ONZ) sytuacja może ulec ponownemu pogorszeniu. 

Niezależnie nawet od zgłaszanych przez UE obaw, że ograniczenia wizowe wprowadzane przez USA w zw. z walką z ISIS mogą stanowić przeszkodę w implementacji Planu (FT, Iran nuclear deal: EU aides fear US visa restrictions breach pact), administracja amerykańska planuje właśnie wdrożenia kolejnych sankcji przeciwko Iranowi. Wszystko to w przeddzień zniesienia dotychczasowych ograniczeń stosowanych w relacjach z tym państwem.
Powodem podjęcia takich działań mają być październikowe i listopadowe doniesienia o przeprowadzeniu przez Iran testów rakiet balistycznych średniego zasięgu Shabab-3, być może zdolnych do przenoszenia głowic jądrowych, co stanowiłoby naruszenie rezolucji RB ONZ. W związku z tym w październiku Wlk. Brytania, Francja, Niemcy i USA zwróciły się do ONZ o wyjaśnienie sprawy (Al-Jazeera, West asks UN to investigate Iran ballistic missile test).

Odpowiednio, Departament Skarbu USA ma obecnie opracowywać listę osób fizycznych i prawnych w Iranie, ZEA, i Hong-Kongu, które uważa się za mające związek z programem balistycznym. W stosunku do tych podmiotów miałyby zostać zastosowane sankcje gospodarcze m.in. zamrożenia aktywów, czy uniemożliwienia prowadzenia działalności gospodarczej.

Brak komentarzy: