wtorek, 21 lipca 2015

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa dotycząca Irańskiego programu nuklearnego

Rada Bezpieczeństwa przyjęła właśnie rezolucję 2231 (2015) zatytułowaną Non-Proliferation, a dotyczącą systemu monitorującego irański program nuklearny i ewentualnej rezygnacji z sankcji, które zostały wprowadzone w związku z rozwojem dążeń nuklearnych Iranu. Rezolucja na stronie RB: tu.

Rezolucja została przyjęta jednogłośnie, zatwierdzono na jej podstawie tzw. Wspólny Wszechstronny Plan Działania (Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA)), który ma być zwieńczeniem rozmów dyplomatycznych grupy E3/EU+3 (Chin, Francji, Niemiec, Rosji, WB, USA i szefowej unijnej dyplomacji) prowadzonych od wielu miesięcy. Zawarty 14 lipca w Wiedniu kompromis dotyczył dopuszczenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) do kontroli irańskiego programu nuklearnego. Dodatkowo Iran ma ograniczać wzbogacanie uranu, ustalono także limit jego magazynowania. W zamian za to wspólnota międzynarodowa ma stopniowo rezygnować z sankcji. Zobacz informacje tu oraz tu.

Postanowienia rezolucji mają wygasnąć po 10 latach od ich przyjęcia, jednocześnie z agendy RB zniknie nuklearny problem Iranu. Rezolucja jednak zakłada także przywrócenie sankcji, gdyby Iran nie współpracował. 104 - stronicowa rezolucja zasadniczo składa się tylko z 8 stron, resztę stanowią aneksy do niej, z JCPOA włącznie.

Za przełomowe uznano rozwiązanie, które w zasadzie pozwala Iranowi na prowadzenie własnego programu atomowego. To sytuuje go w gronie państw posiadających cywilny program atomowy, na który godzi się wspólnota międzynarodowa. Zobacz deklaracje państw: tu.

Oczywiście objęcie Iranu systemem przynajmniej częściowej kontroli należy uznać za pozytywne rozwiązanie, choć w efekcie będziemy mieć do czynienia z kolejnym wyścigiem zbrojeń, którego zdaje się już nic nie powstrzyma.

Brak komentarzy: