sobota, 5 grudnia 2015

Skandal w FIFA zatacza coraz szersze kręgi

Mimo że dla zapytania FIFA corruption scandal wyszukiwarki internetowe oferują spektrum zagadnień z wielu lat, początek najświeższego skandalu można datować na maj b.r., kiedy to na wniosek amerykańskich organów ścigania w luksusowym hotelu w Zurichu zatrzymano 7 wysokich funkcjonariuszy FIFA. W USA 14 byłym lub pracującym urzędnikom postawiono zaś zarzuty "rażącej, systematycznej i głęboko zakorzenionej korupcji" (BBC, Fifa corruption crisis: Key questions answered). 

Teraz ten sam 5 gwiazdkowy Baur au Lac hotel stanowił scenerię zatrzymania kolejnych oficjeli spośród 16 osób, którym USA stawiają zarzuty "trwałego nadużywania stanowiska celem czerpania korzyści finansowych". Równocześnie rozszerzono listę zarzutów korupcyjnych i łapownictwa wobec wcześniej zatrzymanych (FT, Fifa corruption scandal: US unveils charges against 16). Tym razem Szwajcaria na wniosek USA zatrzymała panów Alfredo Hawita, pochodzącego z Hondurasu przewodniczącego Concacaf (federacji piłkarskiej Ameryki Północnej i Środkowej oraz Karaibów), oraz Juan Angel Napoutę, paragwajskiego przewodniczącego latynoamerykańskiej konfederacji Conmebol. Dochodzenie w sprawie powiązań biznesu i sportu objęło już wszystkie (piłkarskie) kontynenty.

Zarzuty stawiane przez amerykańskie organy ścigania dotyczą całego przekroju działań, począwszy od korupcji przy sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych z rozgrywek, przez wymuszenia finansowe, po pranie pieniędzy. Warto jednak przypomnieć, że bezpośrednim impulsem do zmierzenia się z problemem była opisywana przez nas w listopadzie 2014 próba FIFA zatuszowania raportu ws. nadużyć przy przyznaniu praw do organizacji piłkarskich MŚ Rosji i Katarowi. Kilka tygodni później informowaliśmy, że próby wyciszenia sprawy zmusiły do dymisji autora utajnionego raportu, co również na organizacji nie zrobiło szczególnego wrażenia.

Jak teraz informuje Departament Sprawiedliwości USA osiem osób spośród zatrzymanych w maju, w tym były przewodniczący Concacaf Jerffrey Webb czy w-ce przewodniczący Conmebol Sergio Jadue, już przyznało się do stawianych zarzutów.

Aktualny przewodniczący FIFA, Sepp Blatter podobnie jak sekretarz generalny organizacji Jérôme Valcke zostali zawieszeni w pełnieniu swoich funkcji przez komitet ds. etyki stowarzyszenia (FIFA, Independent Ethics Committee bans several football officials). Następcą Blattera miał zostać przewodniczący UEFA, Michel Platini, który jednak też został zawieszony przez ten sam komitet w pełnieniu „wszelkich funkcji związanych z piłką nożną”.

Brak komentarzy: