wtorek, 18 listopada 2014

Czarne chmury wokół FIFA, czy przelotne zachmurzenie?

Miesiąc po tym, jak Komisja Europejska podpisała porozumienie o współpracy z europejską UEFĄ dotyczące wspólnej walki z korupcją, ustawianiem meczy, dopingiem, przemocą i rasizmem (Press Release, The European Commission and UEFA sign partnership agreement; Arrangement for Cooperation between the European Commission and the Union of European Football Associations), UE ponownie podejmuje działania na rzecz ukrócenia patologii piłkarskiego świata.

Źródło: Business Insider Australia


Okazją stało się oświadczenie FIFA z końca ubiegłego tygodnia, że po zapoznaniu się z raportem Izby śledczej (w ramach Komitetu etyki FIFA) organizacja pozostaje zadowolona z integralności wyborów gospodarzy piłkarskich Mistrzostw Świata w latach 2018 (Rosja) i 2022 (Katar). Sędzia FIFA ds. etyki Hans-Joachim Eckert publikując własne 42 stronicowe streszczenie dokumentu przyznał wprawdzie, że "zaszły pewne zdarzenia" godzące w wybór organizatorów, zastrzegając jednak, że miały one "bardzo ograniczony zakres" nie podważając prawomocności procedury (Statement of the Chairman of the Adjudicatory Chamber of the FIFA Ethics Committee on the Report on the Inquiry into the 2018/2022 FIFA World Cup Bidding Process, par. 8.2.). FIFA "z radością przyjęła do wiadomości fakt, że zasadniczo doszło do zamknięcia sprawy z przewodniczącym izby odwoławczej" (FIFA, FIFA responds to independent Ethics Committee statement).

Bezpośrednio po publikacji sprzeciw wobec takiej interpretacji Raportu przez FIFA  zgłosił Machael J .Garcia, przewodniczący Izby śledczej oraz autor dokumentu, stwierdzając że oświadczenie Eckerta zawiera szereg nieścisłości i niedomówień. Garcia wezwał organizację do publikacji całego Raportu i zapowiedział wszczęcie procedury odwoławczej (FT, Brussels launches sliding tackle against Fifa).

Sześciocyfrowe płatności na rzecz decydentów z FIFA przez byłego wice-przewodniczącego organizacji, Mohameda Bin Hammama, przedstawiono jako łapówki w zamian za wybory na szefa FIFA w 2011, a nie związane ze staraniami Kataru o organizację MŚ, natomiast związki tego Katarczyka z Katarem Eckert ocenił jako somewhat distant (Business Insider, FIFA Is Fudging My Qatar World Cup Corruption Findings, Says Lead Investigator).

Z apelem o "rozwianie wątpliwości gromadzących się wokół Raportu" wystąpił także Komisarz UE ds. sportu, Tibor Navracsics. Narastająca presja ze strony UE domagającej się poprawy przejrzystości sportu profesjonalnego może być o tyle istotna, że w rękach Komisji pozostają choćby instrumenty prawa konkurencji, którymi mogłaby ograniczać wszechwładzę FIFA np. w zakresie dysponowania prawami do transmisji meczów Mistrzostw Świata. Przewodniczący niemieckiej Bundesligi, Reinhard Rauball, stwierdził wręcz, że w razie wstrzymania publikacji UEFA powinna rozważyć wystąpienie z FIFA (Il Sole 24 Ore, La Germania contro Blatter: chiarezza sulle indagini o l’Uefa fuori da Fifa).

W sytuacji w której zarzuty, że choćby Chiny to nie miejsce na celebrację Igrzysk Olimpijskich, a Rosja nie powinna obecnie gościć igrzysk ani wyścigu F1, zwyczajowo kwitowane są stwierdzeniem, że "sport jest apolityczny", podczas gdy wydarzenia prezentowane są przez głowy państw jako dowód na mocarstwową pozycję państwa-gospodarza, trudno liczyć na rychłą zmianę sytuacji (The Telehraph, Russian Grand Prix enters Vladimir Putin's playground as Formula One juggernaut rolls into Sochi, The Washington Post, Russia’s anti-gay law brings controversy ahead of 2014 Sochi Olympics). Skoro jednak impregnowane przeciwko konkurencji a żyjące z niej federacje pozostają niezdolne do samonaprawy, to może właśnie kryzys finansowy i potrzeba ratowania finansów publicznych wymuszą zmiany. W samej UE sport to sektor o wartości 407 mld euro (3.7% PKB UE), zatrudniający 15 mln osób (5.4% unijnej siły roboczej, EC, Competition. Sport - Overview). W końcu nawet "beznadziejnym przypadku" walki z tax evasion czynimy mozolne postępy.

Zob. także:

1 komentarz:

MJM pisze...

O ile bezpośredni nacisk na federacje piłkarskie niczego nie zmienia, o tyle nagłaśnianie tego rodzaju historii i zmiana nastawienia społecznego już tak. W tym miesiącu o nieprzedłużaniu kontraktu na sponsorowanie Mistrzostw Świata zadecydowały Sony i Emirates Airlines, Il Sole 24 Ore, Mondiali di calcio: dopo Emirates la Fifa perde anche lo sponsor Sony.